Gündem

Son dakika mutant virüs paniği! 10 günlük yasak geldi

Son dakika mutant virüs paniği Türkiye geneli yayılmaya başlamasının ardından Sağlık Bakanlığı tarafından yeni kararlar alındı. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararda mutant virüse yakalananlara 10 gün sokağa çıkma yasağı getirildiği

SAĞLIK BAKANLIĞI DUYURDU

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi güncellendi.

10 GÜNLÜK KARANTİNA KARARI ALINDI

Güncellenen rehberde 10 günlük karantina kararı alındığı bildirildi.

Mutasyon görülen kişilerin tedavi süreci ile ilgili alınan iki yeni karar şöyle:

Sayfa 17:  “Varyant Suşlar ile ilgili olarak; farklı suşlar ile enfekte olan kişilerin (özellikle varyant suşlar) aynı odaya kohortlanması virüslerde rekombinasyona neden olarak yeni bir varyant suşa neden olabileceği için bu dönem hastaların mümkün olabildiğince tek olarak odalarda yatırılması önerilir. Varyant suş ile enfekte pozitif vakaların izolasyonunun en erken 10. güne kadar devam edilmesi sonrasında PCR testi ile negatiflik görüldükten sonra izolasyonun sona erdirilmesi gereklidir. 10. günden sonra pozitif çıkan kişilere 48 saat aralıklar ile kontrol testi yapılmaya devam edilmesi önerilir.”

Sayfa 9: “Varyant Suşlar ile ilgili olarak; Varyant suş ile enfekte kesin vaka temaslılarının karantina süreleri en az 10 gün olup, bu sürenin sonunda PCR negatifliği gösterilerek karantinanın sona erdirilmesi gerekmektedir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir