GenelGündem

Bu yıl deprem yılı olacak! Uzman isim uyardı! Bu ilde yaşayanlar dikkat!

Bugün sabah saatlerinde İzmir’de meydana gelen deprem, Türkiye’nin deprem gerçeği ile bir kere daha yüzleşmesine neden oldu. Koronavirüsle mücadele edilen bu dönemlerde deprem kendini hatırlatmaya devam ediyor.

Ancak bugün deprem uzmanı olanı ve pek çok depremi bilen Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından flaş bir açıklama yapıldı. Dr. Ercan, yapmış olduğu açıklamasında bölge civarlarında tektonik hareketlerden kaynaklı İstanbul depremine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

2021 ,2022 VE 2023 DEPREM YILI

Uzman isim, yaptığı açıklamasında 2021, 2022 ve 2023 yılının deprem yılı olabileceğinin altını çizdi. Geçtiğimiz günlerde Sivas ve Kayseri’de meydana gelen depremlerin fay hatları hakkında konuşan Ercan, özellikle İzmir depreminin artçılarının 2022’ye kadar süreceğini söyledi.

ARTÇILAR 2022 YILINA KADAR DEVAM EDECEK

İzmir depreminin artçılarının önümüzdeki yıla kadar devam edeceğini belirten uzman isim şunları söyledi:

“Ege Denizi’nde Sisam, 7 büyüklüğünde bir deprem yaptı. Bu deprem, 118 vatandaşımızın ölümüne neden olmuştu. Bu depremin artçıları, en az 2022 yılına kadar devam edecektir. Bu artçılar, 5, 5.5 ve 6’ya varan artçı depremler olacaktır. Bu sarsıntılar korkutucu olarak duyumsanacaktır. Gerek Kuşadası, gerek Doğanbey ve İzmir’de güçlü olarak duyulacaktır ama bu depremler yıkıcı olmayacaktır”

SİVAS VE KAYSERİ’DE MEYDANA GELEN DEPREMLER

Sivas ve Kayseri’de meydana gelen depremlere ilişkin Prof. Dr. Ercan şunları kaydetti:

“Son olarak Kayseri ile Sivas ilinin sınırında depremleri gördük. Deliler Kırığı denilen, Karaağıl odaklı, Gemerek’e yakın bir yerde oluşmuş durumda. Bu deprem 5’ten küçük… Deliler Kırığı olarak anılan fay, Mersinde Ecemiş fay hattında başlıyor. Kayseri’den Sivas’a doğru yöneliyor. Divriği’nden Malatya kırığı ile birleşiyor. Bu kırıktan büyük bir deprem beklemiyorum. Üretebileceği en büyük deprem 5.5 büyüklüğünde olacaktır”

OLASI BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ

İstanbul’da şu an için bir deprem beklemediğini belirten Ercan, ivedi bir deprem olması için belirti görmediğini ifade ederek, olası büyük İstanbul Depremi hakkında, “Marmara Denizi’nde açıklamalar yapılıyor ama maalesef İstanbul’da bir deprem çığırtkanlığı var. Bazı profesörler, 22 yıldır her an deprem olabilir dediler ve dedikleri çıkmadı. Ben halen 2045’ten önce olmaz diyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir