GenelGündem

İzmir’de ilk defa fay hattı üzeri yerleşime kapatıldı!

İzmir’de son dönemlerde olan peş peşe depremlerden sonra faş bir karar alındı. 30 Ekim tarihinde İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 şiddetindeki deprem sonrasında sıcak suyun çıktığı fay hattı üzeri yerleşime kapatıldı.

6,6 deprem sonrasında sıcak su çıkan Gülbahçe fay hattının deprem üretme riski taşıması üzerine bölgeye yapılaşma yasağı getirildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamada bu yasağın İzmir için bir ilk olduğu duyuruldu.

İzmir’in Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir konuyla ilgili çok kritik bir açıklama yaptı.

İZMİR İÇİN BİR İLK

Prof. Dr. Sözbilir, İzmir’de ilk defa bir fay hattı üzerine yapılaşma yasağı getirildiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Gülbahçe fayındaki çalışmalar aslında, 6.6 büyüklüğündeki depremin öncesine dayanıyor. Gülbehçe fayının kuzey kesimleri körfezde, bazı bölümlerde sıvılaşmalar gözlendi. Yanal yayılma dediğimiz deformasyonlar gelişti. Yani oradaki zeminin çok zayıf olmasından, içinde su olmasından kaynaklanan bir durum. Titreşim sırasında yanal bir yayılma gerçekleşti ve sıvılaşma meydana geldi. Fayın üzerinde herhangi bir yapı olmadığı için can ve mal kaybı gerçekleşmedi”

“SADECE FAYIN DIŞINDA KALAN KISIMLARDA YAPILAŞMA OLACAK”

Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yasakla brilikte sadece fay dışında kalan kısımlarda yapılaşma olacağını “Bu nedenle deprem tehlike analizi açısından fayın değerlendirilmesi gerekiyor. Bu bölgede yapılan çalışmalarda özellikle açtığımız hendeklerde, fayın geçmiş dönemlerde 3 kola ayrılarak depremler ürettiğini ve açtığımız hendeklerde birden fazla depremin aynı kollar üzerinde gerçekleştiğini saptadık. Fay, her depremde aynı kolları kullanıyor. Dolayısıyla gelecekte fay yine deprem ürettiğinde yine bu kolları kullanacak. O yüzden bu kollar üzerinde yapılaşma anlamında pek bir yapı yok. Yasak getirildiği zaman sadece fayın dışında kalan kısımlarda yapılaşma olacak” şeklinde ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir