Gündem

4 haftalık kritik süreç başladı! Bölgesel yasaklar kapıda!

Yasaklar ile ilgili uzmanlar tarafından önümüzdeki 4 hafta için çok kritik bir uyarı geldi.

Türkiye 2020’nin Mart ayından itibaren ölümcül koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Ancak son dönemlerde yükselen vaka sayıları herkesi tedirgin ederken, Bilim Kurulu’ndan yasaklar ve kısıtlamalarla ilgili olumlu bir sinyal gelmedi.

Koronavirüse ek olarak mutasyon koronavirüsün ortaya çıkması, yeni plan ve kararları da gündeme getirmeye başladı. Mutant koronavirüsün yayılma hızını engellemek adına bölgesel olarak kısıtlama kararlarının alınması planlanırken, Vaka sayısında mutant virüsünün ne kadar etkili olduğunun görülmesi için önümüzdeki 4 haftanın çok kritik olduğu belirtildi.

YOĞUN BAKIM HASTA SAYISI AZALDI AMA..

Özellikle son dönemlerde büyükşehirlerde yoğun bakım hasta sayılarının azaldığını ancak, sadece bir hafta içerisinde vaka sayılarının yükseldiği ifade edildi. Koronavirüsün İngiltere mutasyonuna ek olarak Türkiye’deki virüsün mutasyon türüne dair de araştırmalar yapıldığı aktarıldı.

4 HAFTA ÇOK ÖNEMLİ

Uzmanlar, vaka sayılarının artış gösterdiği ancak mutasyonun bu konuda etkili olup olmadığına dair henüz net bir verinin olmadığının da altını çizdi. Testlerdeki pozitif oranının yüzde 5 olduğuna dikkat çeken uzmanlar, kritik süreç için önümüzdeki 4 haftayı işaret etti. Kısıtlamalar ve yasak ile ilgili kararların bu süreç içerisinde verilebileceği ifade edildi.

ÜÇÜNCÜ DALGA İÇİN VAKA SAYISI 15 – 20 BİN CİVARINDA OLMALI

Düzenlenen toplantılarda aşıların mutasyonlu virüse etkisinin de değerlendirildiği ifade edildi. Uzmanlar salgında 3. dalga için vaka sayılarında 15 – 20 binli rakamların yeniden söz konusu olması gerektiğini ifade etti. Konuyla ilgili, uzmanlar tarafından “Virüs tamamen yeni bir özellik kazanarak, mutantla başka bir şeye evrilirse, işte o zaman bambaşka bir süreç başlayabilir” ifadesi kullanılıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir