GenelSağlık

İştahsızlık ve baş ağrısı olanlar dikkat! Covid-19’un yeni belirtileri ortaya çıktı

Yapılan araştırmalarda Covid-19’un yeni belirtileri ortaya çıktı. COVID-19’un koku ve tat kaybı, ateş ile öksürüğün yanı sıra titreme, iştahsızlık, baş ağrısı ve kas ağrılarının koronavirüs semptomları arasında olduğu belirtildi.

Titreme, iştahsızlık, baş ve kas ağrısı

Haziran 2020-Ocak 2021 döneminde yapılan testler ve anketlere dayanan araştırma, bazı hastaların ateş ve öksürük gibi semptomları hiç göstermediği ancak kişilerde titreme, iştahsızlık, baş ve kas ağrısı olabileceğini belirledi.

Yaş gruplarına göre

Buna göre, titreme, tüm yaşlardaki pozitif vakalarda görülürken, 5-17 yaş aralığındakilerde baş ağrısı, 18-54 yaş aralığı ile 55 yaş ve üzerindekilerde iştah kaybı daha fazla oldu. Kas ağrısı ise 18-54 yaş aralığındakilerde rapor edildi.

Enfekte olmuş 5-17 yaş aralığındaki çocukların ateş, öksürük ve iştah kaybı bildirme olasılığı, yetişkinlere göre daha düşük oldu.

“Yeni bulgular, COVID-19’lu birçok kişinin test edilmeyeceğini gösteriyor”

İngiltere’de halkın sadece klasik semptomlardan herhangi birini göstermesi durumunda COVID-19 testi yaptırmaları isteniyor.

Ancak araştırmacılar, klasik semptomlara göre test yapılması durumunda enfeksiyon taşıyan kişilerin yaklaşık yarısının tespit edilebildiğini düşünüyor.

Ek semptomların dahil edilmesi durumunda ise tüm semptomatik vakaların dörtte üçüne ulaşılabileceği belirtildi.

Araştırma programının direktörü Profesör Paul Elliott, “Bu yeni bulgular, COVID-19’lu birçok kişinin test edilmeyeceğini ve bu nedenle kendilerini izole etmeyeceklerini gösteriyor. Çünkü semptomları, enfekte kişilerin belirlenmesine yardımcı olmak için kullanılan mevcut Halk Sağlığı kılavuzundaki semptomlarla eşleşmiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir