GenelGündem

Meteoroloji uyarılarını peş peşe sıraladı! Soğuk kış günlerine hazırlıklı olun!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, akşam saatlerinde Türkiye’nin yarısı için uyarılarını peş peşe sıraladı. Kuvvetli yağış, rüzgar ve çığ uyarılarını açıklayan MGM’nin detaylı hava durumu tahmini haberimizde

Akşam saatlerinden itibaren yarın akşam 18.00’e kadar geçerli olacak hava durumu tahmini Meteoroloji’nin resmi web sayfası üzerinden yayımlandı. Yayımlanan hava durumu raporunda uyarılar peş peşe gelirken, harita ile Türkiye’nin genel durumu hakkında da bilgi verildi.

UYARILAR PEŞ PEŞE GELDİ

Meteoroloji, açıklamasında uyarılarını arka arkaya sıralarken, yaptığı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Edirne’nin güneyi, Çanakkale ve Muğla çevreleri, Balıkesir’in batı ilçeleri ile İzmir’in kuzey ilçelerinde kuvvetli (21-50 mm) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Kıyı Ege ve Marmara’nın güneyinde (Balıkesir, Bursa), Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’nun kuzeyinde güney ve güneybatı yönlerinden, gece saatlerinden Marmara ve Yarın Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40- 80km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, baca ve soba gazı zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ UYARISI

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiğinden, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kar erimesi bekleniyor. Kar erimesi nedeniyle su baskını ve dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir