EkonomiGündem

Bankada hesabı olanları ilgilendiriyor! 15 Haziran 2021 tarihine kadar başvuru yapmayanların paralarına el konulacak

Bankada hesabı olanlar için bankalar tarafından müşterilerine uyarılar yapılmaya başlandı. Bankalar tarafından yapılan uyarıda 15 Haziran 2021 tarihine kadar başvuru yapmayanların paralarına el konulacağı bildirildi.

Türkiye’de banka hesabı olanlar için bankalar tarafından açılan hesaplar uzun bir süre işlem yapılmadığı takdirde içinde bulunan bütün mal varlıkları ile birlikte Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) aktarılıyor.

15 HAZİRAN TARİHİNE KADAR BAŞVURU YAPILMASI GEREKİYOR!

Bankalar müşterilerine peş peşe uyarılarda bulunarak 15 Haziran 2021 tarihine kadar başvuru yapmayanların paralarına Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) el konulacak.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) zamanaşımı ile ilgili olarak yapılan açıklamada, “5411 Sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir. ” denildi.

4 AY BOYUNCA İLAN EDİLECEK

Öte yandan 5411 Sayılı Bankacılık Kanununun 62. maddesinin uygulanmasına ilişkin olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayımlanan Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesi gereğince bankaların, nezdindeki zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini Şubat ayı başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmekte olduğu açıklandı.

BAŞVURU YAPMAYANLARIN HESAPLARINA EL KONULACAK

Vatandaşların kimlik belgeleri ile, tüzel kişilerin ise; yetki belgeleri ile, 15 Haziran 2021 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye başvurmamaları halinde; yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat bakiyeleri Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredileceği aktarıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir