GenelGündem

İl il sıralandı! Bu bölgede yaşayanlar yarın akşama kadar tedbirinizi alın!

Ülkemiz genelinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Muş, Erzurum, Ardahan çevreleri ile Diyarbakır’ın kuzeyinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılar, Doğu Akdeniz ile Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: İç Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz’de hissedilir derecede azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey yönlerden, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerinden hafif, ara sıra orta kuvvette Orta Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50- 80km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Orta Karadeniz kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50- 80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, baca ve soba gazı zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ UYARISI: Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiğinden, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kar erimesi bekleniyor. Kar erimesi nedeniyle su baskını ve dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir