GenelGündem

Bakan Akar’dan kahreden haber! 13 vatandaşımız şehit oldu!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gara bölgesinde 13 vatandaşımızın şehit olduğunu açıklandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan kahreden bir haber geldi. Gara bölgesinde yapılan askeri operasyonlarda alıkonulan 13 sivil vatandaşımızın şehit edildiğini duyurdu. Detaylar haberimizde

Irak’ın kuzeyi olan Gara bölgesinde Pençe Kartal-2 Harekatı kapsamında bir mağarada 13 vatandaşımızın naaşına ulaşıldığını belirten Bakan Akar, operasyon kapsamında 50 teröristin öldüğünü açıklandı.

50 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

48 teröristin ölü, 2 teröristin ise sağ bir şekilde ele geçirildiğini açıklayan Bakan Akar, “Kara operasyonunun başlangıcında 3 kahraman personelimiz şehit olmuş, 3 personelimiz de yaralanmıştır. Harekat boyunca 3’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 48 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir. Böylece bilinen toplam 50 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ağırlıklı olarak yerli ve milli mühimmat kullanılan harekatta terör örgütünün söz konusu bölgedeki varlığına ağır bir darbe indirilmiş ve bölge kontrol altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

13 VATANDAŞIMIZ ŞEHİT OLDU

Konuyla ilgili detayları aktaran Bakan Akar, masum ve silahsız vatandaşlarımızından bir tanesinin omzundan 12 tanesinin ise başından vurularak şehit edildiğini şu sözlerle ifade etti:

“Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde faaliyetlerimiz devam ederken, yoğun çatışmaları müteakip kontrol altına alınan mağarada yapılan aramalarda alıkonulan 13 vatandaşımızın naaşlarına ulaşılmıştır. Yapılan ilk incelemede masum ve silahsız vatandaşlarımızdan birinin omuzundan, diğer 12 vatandaşımızın başlarından vurularak şehit edildikleri tespit edilmiştir. Böylece PKK’nın kalleş ve cani yüzü bir kez daha görülmüştür. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristin verdiği ilk bilgilerde ise vatandaşlarımızın mağaraya yönelik harekatın başlangıcında sözde mağara sorumlusu terörist tarafından şehit edildikleri ifade edilmiştir. Bu arada vatandaşlarımızı şehit eden mağaradaki teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilmiştir”

MAĞARA YERİ ÖZEL OLARAK SEÇİLMİŞ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, ise operasyonla ilgili detayları aktararak, mağaranın yerinin özel olarak seçilmiş olduğunu belrterek, hava harekatın 10 Şubat saat 02.55’te 41 bölgedeki belirlenen hedeflerin aynı anda imha edilerek başladığnı söyledi.

“MAĞARA İÇERİSİNDE SÜREKLİ ZİKZAKLAR VAR”

Yaşar Güler, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Mağarada 3 giriş, 9 oda ve 7 tane de demir kapı var. Ayrıca mağaranın içerisinde sürekli zikzaklar var. Bazı noktalar da 1.20 metre yüksekliğinde, insanların sadece sürünerek veya çömelmiş vaziyette yürümek zorunda olduğu bir yapı oluşturulmuştur. Belli ki uzun bir süre çalışmadan sonra bu mağara meydana getirilmiş. 3. gün akşamüstü mağaradan kaçmaya çalışan bir terörist, unsurlarımız tarafından yakalanmıştır. 4. gün, yani bugün yine aynı noktadan sabah aynı şekilde kaçmaya çalışan başka bir terörist de ele geçirilmiştir. Bu teröristler içerde toplam 8 teröristin olduğunu açıklamıştır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir