GenelGündemSağlık

Bilim Kurulu açıkladı! Türkiye’ye özgü mutasyonlar var!

Ülkemizde son dönemlerde etkisini gösteren koronavirüs mutasyonlarına ilişkin Bilim Kurulu’ndan flaş bir açıklama geldi. Yapılan açıklamalarda ülkemize özgü mutasyonların olduğu ifade edildi. Detaylar haberimizde

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, ülkemizde şu anda 400 civarında insanın mutasyonlu virüs yüzünden enfekte olduğunu ifade etti.

“YAKIN ZAMANDA MUTASYONLARIN ÖZELLİKLERİ AÇIKLANACAKTIR

Tezer, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında şunları kaydetti:

“Güney Afrika ve İngiltere varyantlarının olduğunu biliyoruz. Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz; ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz. Yakın bir zamanda da bu mutasyonların özellikleri yapılan çalışmalar sonucu açıklanacaktır”

400 CİVARINDA KİŞİ MUTASYONLU VİRÜSLE ENFEKTE OLDU

Tezer, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Ülkemizde de Sağlık Bakanlığının verisine göre 400 civarında insanın mutasyonlu virüs ile enfekte olduğunu, Güney Afrika ve İngiltere varyantlarının olduğunu biliyoruz. Ülkemize has mutasyonların olduğunu da biliyoruz; ama ülkemizdeki varyantlarının nasıl etki edeceğini bilmiyoruz. Ama dünyada İngiltere varyantının mutasyonunun daha kolay hücreye yapıştığını daha çok enfeksiyon geliştirdiğini ve daha düşük miktarda virüs yüküyle enfeksiyon geliştirdiğini biliyoruz. Ancak Güney Afrika ve Brezilya mutasyonları aynı mutasyona sahip olsa da ek başka mutasyonlar da gösteriyor. Bu mutasyonlarda aşı ya da doğal hastalık geçirseniz de oluşan antikorlarda nötralizasyonu tam istediğimiz şekilde gerçekleştiremiyor. Bu da aşı ve doğal enfeksiyon sonrası belki tekrar hastalanmanıza sebep olabilecek bir hadise. Bunların bizi endişe edici duruma getirmemesi için uygulayacağımız kurallar çok önemli. Maske, mesafe ve hijyen beraberinde aşılamaların hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir