EkonomiGündem

Türkiye’ye elektrikli bisiklet üzerinden 39 milyon dolar geldi!

Portekiz, Polonya ve Bulgaristan ile elektrikli bisiklet üzerinden üzerinden yarışan Türkiye 39 milyon dolar geliri elektrikli bisiklet üzerinden sağladı.

Türkiye’nin Portekiz, Polonya ve Bulgaristan ile elektirik bisiklet üzerinden yarıştığını ifade eden Motosiklet ve Elektrikli Bisiklet Üreticiler Derneği (MOTODER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bekir Müjdeci, 69 bin 700 elektrikli bisiklet ihracatı ile Türkiye’ye 39 milyon dolardan fazla döviz girdisi olduğunu açıkladı.

İTHAL ETMEK YERİNE ÜRETİLEREK KAZANÇ SAĞLANDI

Şasi, jant, lastik gibi elektirik bisikletin ana kalemleri olan parçaları ithal etmek yerine üreterek ve kaliteli işçiliğinin de avantajıyla Avrupa’nın ilgisini çekmeyi başardıklarını açıklayan Müjdeci, “Türk menşeli ürünlerin halihazırda 45 ülkeye ihracatının yapıldığını görüyoruz. Özellikle AB standartlarında yapılan yüksek kalite yerli üretim ve bu standartlara uygun belgelendirmeler ile Avrupa pazarında ülkemize her geçen gün yeni pazar kapıları açılmıştır. AB ülkelerinin son dönemde yakından takip ettiğimiz verilerine göre, salgın başladığından bu yana elektrikli bisiklet yollarının altyapısına 1 milyar eurodan fazla para harcamaları ve 2 bin 500 kilometreden fazla ilave bisiklet yolları yapmalarını başlıca sebepler arasında gösterebiliriz.” dedi.

ELEKTİRİKLİ BİSİKLET ÜZERİNDEN KIYASIYA YARIŞ

MOTODER Başkan Yardımcısı Müjdeci’nin elektrikli bisikletler hakkında yaptığı açıklamanın devamı şöyle:

Türkiye’nin elektrikli bisiklet alanında dünya pazarında atmış olduğu adımlar ve Türk firmalarının bu ürünler için Çin, İtalya, Almanya, Brezilya ve Amerika gibi ülkelerde düzenlenen uluslararası fuarlarda ‘Made in Turkey’ etiketiyle boy göstermeleri birçok dünya markasının da ilgisini çekmiştir. Son dönemde lüks araçları ile bilinen Jeep markasının üst düzey yetkilileri, ülkemize bir dizi ziyaretler yapmış ve Türkiye’nin Yerli Elektrikli Bisiklet Markası olan RKS markası ile iş ortaklığı anlaşması yaparak Türkiye’de ortam üretim kararı almışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir