GenelGündem

Hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılması ile ilgili flaş gelişme! O tarih işaret edildi!

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Yasakların kaldırılması için 1 Mart tarihi işaret edildi. Detaylar haberimizde.

Türkiye’de özellikle Kurban Bayramı’ndan sonra artış gösteren ve son 3 aydır kısıtlamaların etkisini arttırdığı koronavirüs salgınına ilişkin flaş gelişmeler yaşanıyor. Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için 1 Mart tarihi işaret edildi. Detaylar haberimizde

Milyonların beklediği kabine toplantısı yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak. Erdoğan’ın başkanlık edeceği kabine toplantısında koronavirüs salgını sebebiyle uygulanan kısıtlamaların ele alınacağı iddia edildi.

1 MART TARİHİ İŞARET EDİLDİ

Geçtiğimiz günlerde toplantı sonrasında açıklama yapan Bakan Koca, Pazartesi gününden itibaren il il açıklanacak olan  vaka sayılarına göre yerinde karar alınacağını belirtmişti. Gelen bilgiye göre 1 Mart 2021 tarihinden itibaren bu kararın geçerli olacağı ve durumu olumlu olan iller bazında tedbirlerin gevşetileceği belirtildi.

Konuyla ilgili Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Son basın toplantımızda illerimizdeki  vaka sayısını paylaşacağımızı belirtmiştim. Bundan sonra her hafta başında 7 günün vaka sayısını ilan edeceğiz. Yerinde karar dönemindeyiz”

HAFTA SONU KISITLAMALARI KALDIRILABİLİR

1 Mart tarihinden itibaren de sokağa çıkma kısıtlamalarına ilişkin de birtakım çalışmalar gündemde olacak. Hafta sonu uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması ve hafta içi akşam saatlerinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ise bir süre daha devam etmesi planlanıyor. Vaka sayılarının istenilen seviyeye düşmesiyle birlikte bu yasağın da kaldırılacağı ifade ediliyor.

RESTORANLAR İÇİN 30 – 45 – 50 DÜZENLEMESİ

Aynı zamanda restoranlar için 30, 45 ve 50 düzenlemesinin ön planda olacağı ifade edildi. Buna göre vatandaşlar kafe ve restoranlara HES kodu bilgisi ile giriş yapacak. İç mekanlarda kapasitenin en çok yüzde 30’u, dış mekanlarda yüzde 50’si hizmeti açılacak. Müşterilere en fazla 45 dakika oturma süresi verilecek.

OKULLARIN TAMAMI AÇILACAK MI?

Merak edilen bir diğer gelişme de okullarla ilgili. Mart ayından itibaren ilköğretim ve daha sonra orta öğretim kurumlarında hibrit model ile eğitimin başlaması planlanıyor. Ancak gelen bilgiye göre vakaların artması durumunda bu sürelerin yaza da uzatılabileceği ifade ediliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir