GenelGündemSağlık

Yetkili isimden herkesi şoke eden maske açıklaması!

Koronavirüs salgını kapsamında uzmanlar her fırsatta maske kullanımının ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor. Ancak Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, maskelerle ilgili çok kritik bir açıklama geldi. Detaylar haberimizde

Dr. Akçay, yapmış olduğu açıklamasında nemlenen ve ıslanan maskelerin koruyuculuğunu kaybettiği ve ciltte temasa bağlı egzama ve kurdeşen gibi durumların meydana gelebileceğini duyurdu.

MASKELERİN ISLANMASI CİDDİ BİR KONU

Akçay, açıklamasının devamında kış aylarında maske kullanımının konusunda vatandaşların mutlaka dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek, özellikle yağmurlu ve kar yağışlı havalarda maskelerin ıslanmasının çok önemli bir konu olduğunu belirtti.

“MASKE YENİ TAKILSA BİLE HEMEN DEĞİŞTİRİLMELİDİR”

Dr. Akçay, konu ile ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamasında yağışsız havalarda maskenin en fazla 3 saatte bir değiştirilmesi, ıslanan maskenin ise yeni takılmış olsa bile hemen değiştirilmesi gerektiğini, “Nemlenen veya ıslanan maskeler, koruyuculuğunu tamamen kaybeder. Yağışsız havalarda da uzun süreli kullanımda maskeler nefesimizle nemlenmektedir. Koruyuculuğunu kaybetmesinin yanı sıra nemlenen maskelerle ciltte temasa bağlı egzama ve kurdeşen oluşabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı ıslanan veya nemlenen maskenin yeni takılmış olsa bile hemen değiştirilmesi, yağışsız havalarda ise maskenin en fazla 3 saatte bir değiştirilmesi gerekmektedir” şeklinde ifade etti.

Uzman isim, aynı zamanda açıklamasının devamında maske alerjisinin önüne geçmek adına, temasa bağlı olarak naylon, klor ve lateks gibi maddelerin içerilmediği maskelerin tercih edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir