Ekonomi

İstanbul’un Göbeğinde Çürük Gıda Pazarı!

CHP’li Tuncay Özkan, İstanbul’da çürük gıda pazarının kurulduğunu iddia etti. Sosyal medya hesabı üzerinden ‘’İstanbul’un Göbeğinde Çürük Gıda Pazarı: Sebebi Belli Yoksulluk’’ sözleri ile hükümeti eleştiren Özkan, ‘’Yurttaş, ülkede yoksulluk arttıkça markete, pazara gidemez oldu. Aç kalmamak için son kullanma tarihi geçmiş çürük ürünleri alan yurttaşlar, ‘Başka çaremiz yok, mecburuz’ diyor.’’ Dedi.

Derinleşen yoksulluk nedeniyle markete, pazara gidemez hale gelen yurttaşlar, açlık tehlikesiyle karşı karşıya. İstanbul Ataşehir’de bir derneğin önünde oluşan uzun kuyruk ise yoksulluğun geldiği boyutu gözler önüne seriyor. Dernek tarafından satılan çürük, son kullanma tarihi geçmiş ürünleri alabilmek için saatlerce sıra bekleyen yurttaşlar, “Ne yapalım, buna mecburuz” diyor.

KAR ALTINDA BEKLEYİŞ

İçerenköy Mahallesi’nde bulunan derneğin adı; Gülenyüz Yaşamla Mücadele Ve Yardım Derneği. Bu dernek, ‘Gıda Bankacılığı’ adı altında yurttaşlara çürük, son kullanma tarihi (SKT) geçmiş sağlıksız gıda satışı yapıyor. Yoğun kar yağışına rağmen derneğin önünde uzun kuyruklar oluşturan yurttaşlar, 20 TL karşılığında bu sağlıksız gıdaları satın alıyor.

Kuyrukta bekleyen bir kadın, “Bütçemiz el vermiyor ki gidip marketten alışveriş yapalım” diyor. Evlere temizliğe gittiğini ama pandemi nedeniyle işsiz kaldığını anlatan kadın, “Eşim de işsiz. Sigorta yok, iş yok, para yok. Burası tek seçeceğimiz” diye konuşuyor.

Bir diğer kadın, bu ürünlerin yenecek durumda olmadığını, ama buna mecbur olduklarını dile getiriyor: “Çarık çürük, son kullanma tarihi geçmiş bu ürünlere 20 lira veriyoruz. Ne alacağımızı seçmiyoruz. Ne varsa, onlar ne verirse onu alıyoruz; yoğurt, meyve, sebze, yumurta vs. Mecbur kalmasa kimse gelmez buraya.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir