GenelGündem

Beklenen müjde geldi! Koronavirüs kısıtlamaları kademeli kalkıyor!

Bugün düzenlene Kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca vatandaşın merak ettiği kısıtlama ve yasaklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Son dönemlerde düşüş gösteren ancak 7- 8 bin bandında seyreden koronavirüs vakalarından sonra vatandaşlar kısıtlamaların kademeli de olsa kaldırılıp kaldırılmayacağını merak ediyordu. Konuyla ilgili merak edilen açıklama az önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamasında illeri Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre 4 grup içerisinde ayırarak Mart ayından itibaren kademeli bir şekilde normalleşme sürecine başlandığını duyurdu.

Erdoğan konu ile ilgili yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz.

İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

“HAFTA SONU YASAKLARINDAN BAŞLAYARAK”

Erdoğan açıklamasının devamında hafta sonu yasaklarından başlayarak sokağa çıkma sınırlamalarını kaldırılacağını şu sözlerle belirtti:

“Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz.

Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir.

Tüm vatandaşlarımdan bir kez daha yürüttüğümüz mücadeleye destek vermesini istirham ediyorum”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir