EkonomiGenelGündem

Resmen duyuruldu! Yüzde 30 zam geliyor!

Salgın sebebiyle sektördeki pek çok ürüne tek tek zam geliyor. Özellikle son dönemlerde hammadde, işçilik ve boya fiyatlarının artmasından sonra tekstil ürünlerine ortalama yüzde 30 zam geleceği belirtiliyor. Detaylar haberimizde

Çin ve Hindistan bölgelerindeki büyük üreticilerin yoğun taleplerde bulunması stok yapması yüzünden pek çok ürünün fiyatında yüzde 50 oranında artış yaşanmıştı.

2020 AĞUSTOS AYINDAN BU YANA

Gelen bilgiye göre 2020’nin Ağustos ayından bu tarihe kadar polyester elyafın kilogram fiyatı yüzde 58 oranında zamlandı ve 0,83 dolar seviyesinden 1,31 dolar seviyesine ulaştı.

“BİZ UYARDIK”

Zamlarla ilgili açıklama yapan TOBB Konfeksiyon ve Hazırgiyim Sanayi Meclis Başkanı Şeref Fayat, şu ifadeyi kullandı:

“Hammadde hem dolar bazında hem de içerde TL olarak artıyor. Çin, Vietnam, Bangladeş gibi üreticiler ABD ve AB gibi büyük pazarlardaki açılmalara hazırlık yapmak için her yerden hammadde topluyorlar. Bunlar olurken biz de uyardık. Ocak ayında Türkiye ihracatında önemli bir artış yaşanmasının sebebi de bu. Hammadde ihracatına kısa süre kısıtlama yapılması gerektiğini belirttik. Hazır giyimci, işi açıldığı zaman ne yapacak? Bu açmaza işaret etmeye çalıştık. Bunun emareleri de şimdi hammadde bulamamak olarak görülüyor”

YÜZDE 30 ZAM BEKLENİYOR

Hammadde ürünlerine ek olarak ürün fiyatlarında da artış beklediklerini belirten Fayat, yüzde 30 zam beklediklerini, şu şekilde ifade etti:

“Asgari ücrete gelen zam var. Öte yandan kurların da geri gelmesi karsız bir süreç başlattı. Hammaddeye pamuklu ve örme grubunda daha fazla olmak üzere zam yapıldı. Bunun enflasyona etkisi ürün başına yüzde 10 olabilir. Bu sadece hammadde için. Bunun dışında işçilik var, diğer işlemler ile ilgili artan maliyetler var. Sektörde maliyetlerin üçte birini hammadde oluşturuyor. Normale dönüldüğünde fiyat artışı çok daha hızlı şekilde kendisini gösterecek. Şu an üretici kendi bünyesinde hammaddeyi hazmetmeye çalışsa da piyasa açıldığı anda fiyat artışı çok hızlı şekilde karşımıza çıkacak. Son ürüne, enflasyon zamları haricinde yüzde 10-15 ek artış yansıyacağını düşünüyoruz”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir