GenelGündem

Kafe ve restoranlarla ilgili flaş açıklama geldi!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan tarafından flaş kafe ve restoran açıklaması geldi. Uzman isim, yaptığı açıklamasında artık kafe ve restoranlarda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını belirtti. Detaylar haberimizde

Koronavirüs salgını ülkemizde etkisini göstermeye devam ediyor. Uzun bir süredir kapılarını kapalı tutan restoran ve kafelerle ilgili dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama gelmişti. Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında restoran, kafe ve kıraathane gibi yeme içme sektörleri ile ilgili yönelik adımların önümüzdeki hafta belli olacağını belirtti.

“ANALİZLER YAPILIYOR, KRİTERLER BELİRLENİYOR”

Dr. İlhan, yaptığı açıklamasında, “Restoran, kafe ve kıraathane gibi yeme içme sektörüne yönelik adımların yol haritası önümüzdeki günlerde belli olacak. Bunun için çalışmalar yürütülüyor, analizler yapılıyor, kriterler belirleniyor” dedi.

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Uzman isim açıklamasının devamında alınabilecek önlemleri şu şekilde ifade etti:

“Bu dönemde özellikle bulaşma hızı yüksek olan mutasyonlu virüsün de etkisi göz önünde tutulmalı. Çünkü geçmiş dönemde virüsün bulaş hızı bu derece değildi. O nedenle yeme içme sektörünün il bazında salgın seyri göz önünde tutularak açılması halinde yine Bakanlığımızca belirlenen kurallar uygulanmalı. Sıkı kurallar ve denetlemeler çerçevesinde, yemek yenilen iç mekanlara kapasite sınırlaması getirilebilir. İşletme personeline düzenli olarak Kovid-PCR testi yapılabilir. İşletme personeline ilerleyen süreçte aşı yapılabilir. Müşterilerden mekana alınmadan önce HES kodu istenebilir. Girişte, kişilerin ateş ölçümü yapılabilir. Öte yandan, mekanda masalar arasındaki mesafe en az 1,5-2 metre olacak şekilde yerleştirilebilir ve masada çapraz oturma düzeni oluşturulabilir. Maskeler ancak ve ancak yemek yenilirken çıkarılabilir. Müşterilerin mekanda bulunma süresine sınırlama getirilebilir. Bulaşma riskinin önlenebilmesi amacıyla, söz konusu mekanlarda müşterilerin yüksek sesle konuşmasına ve ortamda canlı müzik yapılmasına izin verilmeyebilir”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir