Kültür-sanat

Regaip Kandili yapılacak ibadetler! Regaip Kandili’nde neler yapılır?

İslam aleminin en önemli gecelerinden biri olarak kabul edilen Regaip Kandili için vatandaşlar bu gece yapılacak olan ibadetleri araştırmaya başladı. Üç ayların habercisi kabul edilen Regaip Kandili “Rahmet ve bereket gecesi” olarak kabul ediliyor. Peki, Regaip Kandili’nde neler yapılır? Regaip Kandili’nde hangi ibadetler yapılır?

Abdullah bin Ömer’in rivayeti ve İmam Şafii’nin aktardıklarına göre bu gece yapılan ibadetler ve dualar geri çevrilmiyor. Türkçe karşılığı “Rağbet edilen” ve “Arzulanan” anlamına gelen Regaip Kandili bu gece idrak ediliyor.

TAVSİYE EDİLİYOR

Bu gece için Müslümanlara Kur’an-ı Kerim okuması, zikir çekmesi ve dua etmesi tavsiye ediliyor. Aynı zamanda Yasin’i Şerif okuması ve Hacet Namazı’nın da bu gece kılınması öneriliyor.

REGAİP KANDİLİ HANGİ İBADETLER TERCİH EDİLMELİDİR?

Regaip kandilinde genel olarak tercih edilen ibadetler şu şekilde ifade ediliyor

  • Kur’an-ı Kerim okumak
  • Cevşen-ül Kebiri okumak
  • İçten dua ederek, namaz kılmak
  • Geçmiş günlerimiz ve yıllarımız için muhasebe yapmak
  • Aile bireyleriyle günün önemi ve anlamı hakkında sohbet etmek
  • Günahlar için Allah’tan af dilemek
  • Öksüz ve yetimleri sevindirmek, yaşlıları ziyaret etmek
  • Peygamber Efendimize bol bol salat ve selam okumak
  • Dargın ve küskünleri barıştırmak

REGAİP KANDİLİ HANGİ DUALAR OKUNMALI?

Regaip Kandili’nde diğer zamanda olduğu gibi mutlaka içten ve samimi bir şekilde dua edilmesi gerekiyor. Bu noktada Kur’an-ı Kerim’de bulunan ve bu duruma uygun olan sureler şu şekilde ifade ediliyor:

Bakara Suresi: “Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.” Bakara Sûresi 186″Allah, bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et”

A’raf Suresi 55: “Rabbinize alçak gönüllüce ve için için dua edin. Çünkü O, haddi aşanları sevmez”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir