Gündem

Kod 29’la işten atılanlar kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi haklarından da mahrum kalıyorlar!

İş Kanunu’nun 25’inci maddesinin (II)’nci fıkrası “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” olarak tanımlanıyor. Kod 29’la işten atılanlar kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi haklarından da mahrum kalıyorlar. Bu kanun maddesinin işverenlerin çıkarları için düzenlendiğini söyleyen İzmir Milletvekili Murat Çepni, Kod 29 maddesinin aynı zamanda çalışanlar için bir damga niteliğinde olduğunu iddia etti. Çorum Ekmekçioğulları Metal işçilerinin Kod 29 gerekçe gösterilerek işten atıldığının altını çizen Çepni, TBMM’nde yaptığı konuşmalarında şu açıklamalarda bulundu;

KOD 29 DİYE BİR UYGULAMAYLA KARŞI KARŞIYA KALDIK

Genel Kurul ve bizleri izleyen değerli halkımız, evet, pandemi sürecinde AKP iktidarı işçi atmalarını yasaklamıştı fakat tablo tam tersine, işçi atmalarını yasalaştırmış oldu. Bu süreçte ilk defa karşılaştığımız “kod 29” diye bir uygulamayla karşı karşıya kaldık ve bu kod 29 uygulaması tam da patronların istediği, dertlerine derman bir uygulama oldu. İşçi mi atmak gerekiyor, kod 29; sendikalı oldu işçi, işten atmak mı gerekiyor, tam olarak kod 29 imdada yetişiyor. Yani AKP burada bir kez daha işçi sınıfına karşı, emekçilere karşı patronlar ne istediyse, neye ihtiyaçları varsa bu uygulamayla hayata geçirmeye devam etti.

İş Kanunu’nun 25’inci maddesinin (II)’nci fıkrası “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” olarak tanımlanıyor. Kod 29’la işten atılanlar kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi haklarından da mahrum kalıyorlar, tam da sermayenin istediği gibi.

KOD 29 DAMGASINI YİYEN İŞÇİ BAŞKA İŞ ARADIĞINDA KARŞISINA ÇIKIYOR

Kod 29 aynı zamanda bir damga niteliğinde. Bu damgayı yiyen işçi başka bir işe başvurduğu zaman da bununla karşı karşıya kalıyor yani tümüyle bir kara listeye alınmış oluyor.

Bunun karşısında, bu uygulamanın karşısında işçi sınıfı direniyor. Çorum Ekmekçioğulları Metal işçileri kod 29’la işten atıldılar, 90 işçi yetmiş üç gündür direniyor. Gebze Baldur Süspansiyon işçileri direniyorlar. PTT’de sendika yöneticisi oldukları için tazminatsız işten atılan işçiler elli üç gündür direniyorlar. BTS’li işçiler sendikal görevlerini yaptıkları için işten atıldılar, sürgüne uğradılar, sürgünlere karşı mücadeleleri sürüyor. Maltepe, Kadıköy, Kartal ve İzmir Belediyelerinde işçiler TİS görüşmeleri ve işten atmalara karşı direnişteler, grevdeler. Karaman Döhler Gıda işçileri direnişteler. İstanbul Avcılar SML Etiket işçileri, yine, sendikalı oldukları için işten atıldılar, direnişteler.
İşçi sınıfı sadece işsiz kalma riskiyle karşı karşıya değil, sadece bu saldırıyla uğraşmıyor; aynı zamanda insanlık dışı şartlarda ve koşullarda çalıştırılmaya mahkûm bırakılıyorlar. Örneğin, Migros depo işçileri en çarpıcı örneklerden bir tanesi. 700 işçiye 2 lavabo kullandırılıyor, yine soyunma odaları dip dibe, taciz, mobbing, zorunlu fazla mesai de cabası yani işçiye, emekçiye şu söyleniyor: “Ya işten atılırsınız ya da köleci koşullarda çalıştırılırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir