GündemSağlık

Koronavirüs aşısıyla ilgili sevindiren açıklama! Aşı 2. dozdan sonra..

Ülkemizde bir süredir uygulanan koronavirüs aşısıyla ilgili sevindiren bir gelişme yaşandı. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, yapmış olduğu açıklamasında aşının 2. dozdan sonra virüsün bulaşıcılığını azalttığını duyurdu.

Çin’den ülkemize getirilen Sinovac koronavirüs aşısıyla ilgili Dr. Toker, herkesi heyecanlandıran bir açıklama yaptı. Uzman isim yaptığı açıklamasında, “Aşının 2. dozdan sonra virüsün bulaşıcılığını azalttığı ve bulaşsa dahi hastalığı çok hafif, hatta belirsiz semptomlarla geçirildiği saptandı” ifadesini kullandı.

VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN

Dr. Toker, vatandaşları uyararak, “En önemli kurallarımız hijyen, maske ve mesafe kurallarıydı. Yine aynı şeyler geçerli ama bulaştırıcılık oranı daha fazla olduğu için kalabalık ortamlarda, mesafeyi ayarlayamayacağımız iş yerlerimiz, alışveriş merkezleri ve marketler gibi ortamlarda çift maske takılması, bu maskenin ağzı, burnu, çeneyi tam saracak şekilde olması, elimizi yüzümüze çok fazla ellemeden, el hijyenimizi daha sık sağlayarak bu virüsten korunabiliriz” açıklamasında bulundu.

CİDDİ BİR YAN ETKİ İLE KARŞILAŞTIK

Uygulanmaya başlanan aşılardan sonra durumun günlük tabloya olumlu bir şekilde yansıdığını belirten Toker, şunları söyledi:

“Aşıdan sonra günlük vaka tablosunda mutlaka değişiklik olacaktır. Bunun yansımalarını, sağlık çalışanı, kamu çalışanı ve yaşlı vatandaşların aşılanması bittikten sonra mutlaka göreceğiz. Aşının Faz- 3 çalışmalarını biz merkezimizde yapmıştık. Sonrasında da tüm kitlesel aşılanmada çok ciddi bir yan etki ile karşılaşmadık. Koruyuculuk açısında düşündüğümüzde aşı olunmasını şiddetle öneriyorum”

“2. DOZ AŞI VİRÜSÜN BULAŞICILIĞINI AZALTTI”

Aşının 2. dozdan sonra virüsün bulaşıcılığını azalttığını, bulaşma olsa bile, hastalığın hafif atlatıldığını belirten Toker, “İçerisinde bulunduğumuz süreçte öncelikle sağlık çalışanlarında temas çok fazla olduğu için öncelikle bizim aşılanmamız çok büyük fayda sağladı. Sağlık çalışanı ne kadar az hasta olursa, hastane dışına bu hastalığı o kadar az taşır. Bunun dışında, ileri yaştaki vatandaşlarımızın aşılanması çok önemli bir husustu. Çünkü onlarda bu virüs daha ölümcül tablolarla karşılaştığımız için o hasta grubunu da korumuş olduk. Buradan sonraki aşamada, sağlık çalışanları, askeriye, polis ve öğretmen şeklinde aşılanmalar devam edecek. Buda çok önemli çünkü hizmet sektörü. Okullarımız açılacak, orada çocuklarımızın korunması adına bu sürecin iyi gideceğini düşünüyorum. Aşı 2. dozdan sonra virüsün bulaşıcılığını azalttı ve bulaşsa dahi hastalığı çok hafif, hatta belirsiz semptomlarla geçirildiği saptandı. Şuan için bu toplumsal aşılamanın 3-4 ay içerisinde tamamlanacağını düşünürsek eğer, önümüzde ki döneme çok daha umutla bakabiliriz” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir