Genel

Meteoroloji’den o illerimiz için yoğun kar yağışı uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü akşam saatlerinde beklenen hava durumu tahminlerini uyarılarla birlikte açıkladı. Yayımlanan hava durumu tahminlerine göre bazı illerimiz için yoğun kar yağışı uyarısı yapılırken, çığ ve zirai don uyarıları da peş peşe geldi.

Akşam saatlerinde açıklanan hava durumu tahminlerine göre bazı bölgelerimizde kar yağışının etkili olacağının altı çizilirken, bölgedeki vatandaşlara uyarılar yapıldı. Bu geceden yarın sabaha kadar etkili olması beklenen hava durumu tahminleri, Meteoroloji’nin yayımladığı haritayla birlikte haberimizde mevcut..

MGM tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara (Çanakkale’nin dışında), İç Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya ve Elazığ dışında), Siirt ve Batman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle karla karışık yağmur ve kar, İstanbul kıyılarında yağmur şeklinde olması beklenen yağışların; Zonguldak, Düzce, Bartın çevreleri ile Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Marmara Bölgesi ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır” ifadesi kullanıldı.

UYARILAR

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Yağışların, bu akşam saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın çevreleri ile Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin edildiğinden meydana gelebilecek buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ZİRAİ DON UYARISI: Yurdumuzun kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerinde orta, yer yer kuvvetli zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir