GenelSağlık

Ünlü şarkıcı Seda Sayan hakkında şok suçlama!

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, internet veya reçetesiz, doğal ürünler adı altında satılan bir takım alternatif bağışıklık destekleyici ürünler hakkında ünlü şarkıcı Seda Sayan hakkında şok bir suçlamada bulundu. Bulut; Seda Sayan’ın, televizyon kanallarında ‘’No Attack’’ adlı bir ürünü paylaştığını, bu ürününü “Ben kullandım, çok iyi geldi, bağışıklık sistemimizi onardı eğer hastaysanız bununla iyileşiyorsunuz, virüse karşı tek çözüm’’ diyerek pazarladığını iddia ederek, ‘’Bunu bir hekim bile söyleyemiyor ama sağ olsun bu arkadaşlarımız söylüyor. Sonra ne oluyor? Bunlar şikâyet ediliyor, denetleniyor, para cezası alıyorlar. Muhtemelen aldıkları reklam bedelinin onda 1’ini ceza olarak ödüyorlar, bu işten kurtuluyorlar’’ dedi.

Konuyu mecliste gündeme getiren CHP’li Burhanettin Bulut, Seda Sayan ile ilgili şu iddialarda bulundu;

İLAÇ DIŞI ADI ALTINDA SATILAN ÜRÜNLERDE YAPILAN HİLELER

“İlaç dışı ürün” diye tarif ettiğimiz, halk tarafından doğal ürünler diye bilinen ürünlerde ciddi bir sorun yaşanıyor. Pandemi döneminde çokça başvuruldu; vitamin eksikliği, bağışıklık sistemine ilişkin önerilerde bulunuldu, toplum da doğal olarak bu ürünleri almaya çalıştı. Ama pazara baktığımızda eczanede, bu ürünlerin pazarında çok az bir artış olmasına rağmen dışarıda bu ürünlerde 4 katına, 5 katına bir sarfiyat oluşmuş durumda. Hâl böyle olunca bu alanın ne şekilde gittiğini topluma anlatmak ihtiyacı doğuyor. Bu alan, herkesin bahsettiği gibi insanların daha iyi yaşamı için bir ihtiyaç ancak baktığınızda denetimsiz, promosyonlarla giden, reklamla giden, hatta bu alanda özel televizyonlar açılan bir alan. Özellikle sosyal medyada, keza, aynı şekilde benzin istasyonlarında bile bu ürünler satılıyor. Bunlara ilişkin yapılan araştırmalarda, çalışmalarda mesela Türk Eczacılar Birliği birkaç kanaldan aldığı ürünleri bir denetime tabii tutmuş, incelemeye. Örneğin, bir firmanın ürününü incelemiş, bu ürünün içerisinde: Vitamin C, vitamin D, çinko sülfat olması gerekirken -çokça kullanılan bir ürün- miligramlarına bakıyorsunuz C vitamini 1.000 miligram yazıyor ama içerisinde 500 miligram var. D vitaminine bakıyorsunuz, 1 miligram yazılıyor ama içinde hiç tespit edilmiyor. Bunun yanında çinko sülfat keza aynı şekilde. Bazılarında bazı ürünler daha fazla çıkmış, bazılarında daha az. Nedeni şu: Bunlar Tarım Bakanlığında ruhsatlanıyor, denetimi yok, merdiven altında satılıyor ve merdiven üstünde yani, internet üstünde daha doğrusu, alabildiğine -merdiven altı çalışmasının bir benzeri- sahtekarlıkla internet üzerinden satılıyor.

REKLAM BEDELİNİN ONDA 1’İNİ CEZA OLARAK ÖDEYİP BU İŞTEN KURTULUYORLAR

Tabii, bu arada da bu işin sağlık otoriteleri var, bir numaralı isim: Seda Sayan. Hemen hemen üç ayda bir bu ürünlerin satışı için televizyon karşısına çıkıyor. Bakın, burada bir Seda Sayan örneğini gösterelim. Seda Sayan ve ekibi, -hepsi birbirine benziyor- örneğin geçen yıl “No Attack” diye bir ürünü paylaştılar. “Ben kullandım, çok iyi geldi, bağışıklık sistemimizi onardı eğer hastaysanız bununla iyileşiyorsunuz, virüse karşı tek çözüm.” Bunu bir hekim bile söyleyemiyor ama sağ olsun bu arkadaşlarımız söylüyor. Sonra ne oluyor? Bunlar şikâyet ediliyor, denetleniyor, para cezası alıyorlar. Muhtemelen aldıkları reklam bedelinin onda 1’ini ceza olarak ödüyorlar, bu işten kurtuluyorlar. Sonra dönüyor, hemen başka bir reklama, yine tanıdığımız sanatçılarımız, daha doğrusu ünlüler, sanatçı mı diyelim bunlara? Maalesef bu sistem alabildiğine gidiyor, bunlara karşı yapılması gereken çok basit, tümünü Sağlık Bakanlığı bünyesine alıp denetime tabi tutmak gerekiyor ve devam eden bir şey daha var: İkinci el ilaç. İnternette yeni satış usulü, ikinci el ilaç, maalesef bu da şu anda Türkiye’de internet sayfalarında var, yine denetlenmeyen alanlardan bir tanesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir