Genel

Meteoroloji 19 Şubat hava durumu tahmini açıkladı! Uyarıların ardı arkası kesilmedi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 19 Şubat hava durumu tahminlerini sabah erken saatlerde yayımladı. Bugün dışarıya çıkacak olan vatandaşlar, dışarıya çıkmadan önce bölgelerinde yağış olup olmadığını öğrenmek için “Bugün hava nasıl olacak? sorusuna cevap aramaya başladı. İşte 19 Şubat hava durumu tahmini ve detaylar..

Günlük hava durumu tahmini Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfası üzerinden yayımlandı. Yayımlanan hava durumu tahminlerine göre kar yağışının etkili olması beklenen bölgeler peş peşe sıralandı. 19 Şubat hava durumu tahminlerine göre, havanın ciddi derece soğuduğu bazı bölgelerimize de buzlanma ve don uyarısı yapıldı.

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada “Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara (Çanakkale ve Balıkesir dışında), İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu (Malatya ve Elazığ dışında), Siirt ve Batman çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle karla karışık yağmur ve kar, İstanbul kıyılarında yağmur şeklinde olması beklenen yağışların; bu sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın çevreleri ile Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde, akşam saatlerinde ise Rize çevreleri ve Artvin’in kıyı kesimlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Marmara Bölgesi ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunmaktadır” ifadesi kullanıldı.

UYARILAR PEŞ PEŞE YAPILDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 19 Şubat hava durumu için yaptığı açıklamalara ek olarak bazı bölgelerimiz için kar, çığ ve zira don tehlikesinin bulunduğu belirtildi. Aşağıda belirtilen bölgelerde yaşayan vatandaşların mutlaka tedbirli olması gerektiği ifade edildi. Günlük hava durumu dışında bugün için geçerli olan uyarılar şu şekilde:

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI

Yağışların, bu sabah saatlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın çevreleri ile Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde, akşam saatlerinde ise Rize çevreleri ve Artvin’in kıyı kesimlerinde yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin edildiğinden meydana gelebilecek buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ UYARISI

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ZİRAİ DON UYARISI

Yurdumuzun kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerinde orta, yer yer kuvvetli zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir