Bilim, TeknolojiDünyaGündem

Herkes bunu konuşuyor! Mars’a uzay aracı indi! Mars’tan ilk görüntü geldi!

Tüm Dünya an itibariyle Mars’tan gelen görüntüyü konuşuyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi olan NASA, Perseverance isimli keşif aracını Mars’a göndermişti. Sabaha karşı gelen son dakika haberine göre aracın başarılı bir şekilde Mars’a uzay aracı iniş yaptı. NASA, sosyal medya üzerinden Mars’tan gelen ilk görüntüyü paylaştı.

Mars’a uzay aracı başarılı bir şekilde iniş yapması herkesi heyecanlandırırken, Kızıl Gezegen üzerinden gelen ilk görüntü ise herkesin nefesini tutmasına neden oldu.

7 AY YOLCULUK YAPTI

NASA’nın bir ton ağırlığında olan Rover tipli uzay aracı Perseverance, tam havalandıktan 7 ay boyunca yolculuk yaparak, bugün itibariyle rotasına ulaştı. Amerika yerel saati ile 15.55 sularında Mars’a iniş yapan uzay aracı ilk görüntüyü gönderdi.

Mars’a iniş yapan uzay aracı gönderdiği fotoğraf kısa süre içerisinde sosyal medyada en çok paylaşılan ve en çok konuşulan görüntü arasında yerini aldı. Bundan önce 1970 yılında Mars’a sorunsuz bir şekilde ulaşan uzay aracı Viking sonrasında iniş yapan Perseverance, Mars’ta yaşam olup olmadığını inceleyecek.

MARS İLK GÖRÜNTÜ

NASA, sosyal medya hesabı üzerinden Mars’tan ilk görüntüyü paylaşarak, “Selam, Dünya. Sonsuz evime ilk bakışım” mesajını gönderdi.

Yapılan bu paylaşım sonrasında Kızıl Gezegen yeni görüntü de geldi.

SALDA GÖLÜ İLE KIYASLAMA YAPILACAK

Mars’tan alınan örnekler, Burdur’da bulunan Salda Gölü ile kıyaslanacak. Bu şekilde Salda’nın Mars’ı daha iyi anlaşılmasına yardımcı olabileceği ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir