Gündem

Sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili flaş karar! 4 kriter devrede olacak!

Vatandaşlar merakla yerinde karar dönemi ile alınacak olan kararları bekliyor. Hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasağı ne zaman kaldırılacak? Bakan Koca yaptığı açıklamasında 1 Mart tarihinden itibaren yerinde karar uygulamasının başlayacağını duyurmuştu. Bu noktada 4 renk kriterine göre risk bölgeleri tanımlanacak.

Uzun bir süredir koronavirüs salgını sebebiyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Vatandaşlar ise, yasakların ne zaman kaldırılacağına ilişkin araştırmalar yapıyor. Bundan sonra her Pazartesi açıklanan haftalık vaka durumuna göre illerdeki durum belli olacak.

MAVİ, SARI, TURUNCU VE KIRMIZI

İllerdeki durum, bundan sonra mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olarak ifade edilecek. Mavi, düşük riskli il, olarak kabul edilecek. Ve mavi kodlu iller daha hızlı bir şekilde normalleşebilecek.

Bakan Koca tarafından verilerin harita üzerinde haftalık olarak açıklanmasının sebebi ise aktif vaka sayısı ve tedavi edebilirlik süreci ile ilgili olduğu belirtildi. Sarıdan kırmızıya geçen bir il, kısıtlama kararlarının yeniden gelebileceğini anlayacakken, sarıdan maviye geçen ildekiler de kısıtlamaların kaldırılacağını anlayabilecek.

2 HAFTA İZLENECEK

Bir il için tedbirlerin kalkması açısından veriler 2 hafta boyunca takip edilecek. İl bazında restoran, kafe ve lokanta gibi mekanların açılıp açılamayacağı ise, haritadaki renk durumundan takip edilebilecek.

RİSK DURUMU MAVİ OLAN İLLER NORMALLEŞMEYE BAŞLAYACAK

Risk durumu, harita üzerinde 2 hafta boyunca mavi olan iller ise normalleşmeye başlayabilecek. Yapılan tasarlamaya göre: (Vaka sayısı)

Yüz binde 10’un altında vakası olan iller: Mavi (Düşük Riskli)

Yüzde binde 11 – 35 arasında vakası olan iller: Sarı (Orta Riskli)

Yüzde binde 36 – 100 arasında vakası olan iller: Turuncu (Yüksek riskli)

Yüzde binde 100’ü üzerinde vakası olan iller: Kırmızı (Yüksek Riskli)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir