Ekonomi

Ziraat Bankası’nda hesabı olanlar dikkat! Başvurmayanların hesapları devredilecek!

Kamu bankalarından olan Ziraat Bankası’nda hesabı olan vatandaşlar yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Bankanın resmi web sayfası üzerinden yayımlanan duyuruya göre bu yıl içerisinde zamanaşımına uğrayacak hesaplarla ilgili açıklama yapıldı.

Ziraat Bankası’ndan alınan bilgiye göre 2021 zamanaşımına uğrayacak olan hesaplarla ilgili başvuruların en geç 15 Haziran 2021 tarihine kadar yapılması gerektiği belirtildi. Başvuru yapmayanların hesaplarındaki alacak, hak ve emanetlerin yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredileceği duyuruldu.

DUYURU YAYIMLANDI

Ziraat Bankası hesabı olanlar için yayımlanan duyuruda zamanaşımı içerisinde hesabı olanların mutlaka 15 Haziran 2021 tarihine kadar başvuruda bulunulması gerektiğinin altı çizildi.

Yayımlanan duyuruda şu ifadeler kaydedildi:

“5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak  on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini Şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir”

Zamanaşımına uğrayan hesapları görebilmek için Zamanaşımına uğrayan hesapları görebilmek için tıklayınız !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir