Gündem

Vaka artışının çok olduğu ilde yeni yasak kararları alındı!

Gelen bir son dakika haberine göre 8 – 14 Şubat tarihleri arasında vaka sayılarının artış gösterdiği iller arasında dördüncü sırada olan Giresun için yeni kararlar peş peşe alındı. Alınan kararlara göre köy ve yaylalara, hafta sonu giriş çıkış yasağı getirildi.

Koronavirüs salgınına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni verileri her hafta Pazartesi günü açıklayacak. Açıklanan son verilere göre Giresun, vaka artışının en çok yaşandığı 4. il olarak belirtildi. Buna bağlı olarak Giresun için yeni yasak ve kısıtlamalara kararları alındı. Yeni yasak kararları ile ilgili detaylar haberimizde

8 – 14 ŞUBAT TARİHLERİ İÇİN AÇIKLANDI

8 – 14 Şubat tarihleri için vaka durumları il il paylaşıldı. Koronavirüs salgınına ilişkin açıklanan vaka oranları arasında 4. sırada olan Giresun için yapılan toplantılar neticesinde yerel kısıtlama talepleri devreye alındı. Konuyla ilgili açıklama Giresun Valisi Enver Ünlü tarafından yapıldı.

YAZILI AÇIKLAMA GELDİ

Giresun Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada yeni yasak ve kısıtlama kararlarının alındığı şu şekilde ifade edildi:

“Ev içi bulaşın önüne geçilmesi amacıyla ziyaret, gün gibi sosyal faaliyetlere izin verilmemesine, İlimiz genelinde yapılan denetimlerin artırılmasına, uygunsuzluk durumunda ise gerekli cezai müeyyidenin esneklik gösterilmeden uygulanmasına, daha önce alınan Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararlarına istinaden cenaze törenlerinin belirlenen kurallara uygun yapılması için azami derecede dikkat edilmesine, belediyeler tarafından yapılan cenaze anonslarının yapılmasına ikinci bir karara kadar ara verilmesine, pandemi konusunda bilinçlendirme anonslarının yapılmasına karar verildi”

20 – 21 ŞUBAT VE 27 – 28 ŞUBAT ARASI YASAK

Açıklamanın devamında ise köy ve yaylalara çıkış yasağının getirildiği ise, “Çiftçi Kayıt Belgesi olan vatandaşlarımızın hayvancılıkla uğraşanları hariç olmak üzere 20- 21 Şubat ve 27- 28 Şubat tarihlerinde anılan belgeye istinaden mevsim itibariyle yoğun kar yağışı olduğu için yapılacak tarımsal bir faaliyet bulunmadığından çiftçilik faaliyeti için köy veya yaylalara çıkmasına izin verilmemesine, belediyemizce billboardlara ev içi bulaşın engellenmesi için afişler asılmasına, kolluk kuvvetlerimizce özellikle kısıtlama saatlerinde kontrol noktalarında daha sıkı tedbirler alınarak muafiyete neden olan durum kapsamında ikametlerinden çıkan vatandaşlarımızın muafiyet nedenine dair zaman ve güzergâh ile sınırlı kalıp kalmadıkları kontrol edilerek muafiyet durumunu suiistimal edenlere gerekli cezai müeyyide uygulanmasına, apartman yöneticileri vasıtasıyla apartman, site gibi yerlerin ortak kullanım alanlarının toplu bir şekilde kullanılmasının engellenmesine, Gazi Caddesi kuzey ve güney giriş noktalarına bariyerle kontrol noktası konulması ve HES kodu sorgulaması yapılmasına, alınan bu kararlara uyulması, uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi karar verildi” şeklinde ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir