DünyaSağlık

Kötü haber geldi! Yeni mutasyon tespit edildi! Bu sefer..

Koronavirüs salgınına ilişkin özellikle son dönemlerde mutasyon haberleri peş peşe geliyor. İlk olarak geçtiğimiz aylarda İngiltere’de ortaya çıkan koronavirüs mutasyonu şimdi de farklı bir şekilde görüldü. Finlandiya mutasyonu olarak adlandırılan yeni mutasyonun testlerde de ortaya çıkmadığı belirtildi.

İngiltere, Afrika mutasyonlarından sonra şimdi de Finlandiya mutasyonu ortaya çıktı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada yeni tip koronavirüsün PCR testlerinde görülmediği ifade edildi.

“BENZERSİZ MUTASYON”

Yeni tespit edilen koronavirüs mutasyonunun adı “Fin-796H” olarak ifade edilirken, virüsün benzersiz mutasyon olduğu duyuruldu. Daha önce İngiltere ve Güney Afrika bölgelerinde görülen mutasyonla benzerlik gösterdiği ancak, farklı bir genetik kombinasyona sahip olduğu açıklandı.

DAHA BULAŞICI OLUP OLMADIĞI BİLİNMİYOR

Virüsün daha bulaşıcı olup olmadığı ya da bağışıklığa karşı dirençli olup olmadığı henüz bilinmiyor. Finlandiya’nın vaka sayısının düşük olmasıyla birlikte, yeni mutasyon türünün yurt dışından gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

ÜLKEDE SADECE 725 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Finlandiya’da genel vakalarla ilişkin yapılan açıklamada toplam da 52 bin 209 vaka tespit edilirken, virüs yüzünden 725 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu.

Ülkede İngiltere mutasyonu 422 vakada, Güney Afrika mutasyonu 22 vakada ve Brezilya mutasyonu 1 vakada görüldü.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir