DünyaSağlık

PCR testlerinde bile görünmeyen Fin-796H adlı yeni virüs ortaya çıktı!

Yeni tip Covid-19 virüsü çeşitli mutasyonlara uğrayarak insanlar için çok daha tehlikeli, daha ölümcül ve daha bulaşıcı hale gelmeye devam ediyor. İngiltere, Afrika’da yeni mutasyonlu virüsler dünyaya yayılmaya devam ederken bugün Finlandiya’da son dakika olarak yeni bir mutasyonlu virüs çıktığı bildirildi. PCR testlerinde bile görünmeyen Fin-796H adı verilen yeni mutasyonlu virüs çıktığını bildiren Finlandiyalı bilim insanları, bu virüsün diğer mutasyonlu virüslere göre benzersiz olduğu ifade edildi.

Yeni bir genetik kombinasyona sahip virüs

“Fin-796H” adı verilen mutasyona uğramış COVID-19 tipinin, daha önce İngiltere’de ve Güney Afrika’da görülen mutasyonlarla bazı özellikleri paylaştığı fakat tamamıyla yeni bir genetik kombinasyona sahip olduğu bilgisi paylaşıldı.

PCR testlerinden gizlenebilir

Finlandiyalı bilim insanları, benzersiz yapıdaki virüsün, boğaz ve burun sürüntülerinde COVID-19 RNA’sına özgü genetik sekansları arayan PCR testlerinden gizlenebileceği uyarısında bulundu.

Henüz daha bulaşıcı veya bağışıklığa daha dirençli olup olmadığı bilinmeyen yeni mutasyonun, COVID-19 vaka sayısının görece düşük olduğu Finlandiya’ya yurt dışından geldiği düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir