Ekonomi

Türkiye buğday ithalatında Çin’i bile geçti!

Bir zamanlar dışarıya buğday ithal eden ülke iken şimdi buğdaydan samana kadar birçok tarım ürününü dışarıda ithal eder duruma geldi. Üstelik, yerli çiftçimizden 1.600 TL’ye aldığımız buğdayı, dışarıdan 2.200 TL’ye ithal ediyoruz. Türkiye buğday ithalatında 1,5 milyar nüfuslu Çin’i bile solladı.

Geçen yıl 9 milyon 750 bin ton buğday ithal ederek karşılığında 2 milyar 365 milyon dolar ödeyen Türkiye, yeni bir rekora imza attı. 2019 yılında ürettiği buğdayın yüzde 52’si oranında ithalat yapan Türkiye, 2020 yılında yüzde 48’le ilk sıralarda yer aldı. Türkiye’nin tarım politikalarını eleştiren İYİ Parti İzmir Milletvekili Durmuş Müsavat Dervişoğlu, şu bilgilere yer verdi;

BUĞDAY İTHALATI

2020 yılında ise her zaman buğday piyasasında başat alıcı olan Toprak Mahsulleri Ofisi başat alıcı olmamış ve buğday stokçuların, depocuların ellerine geçmiştir. Her yılki kadar buğday üretildiği hâlde 2020 yılında buğday yetmez olmuştur. Temmuz 2020’de tonu 1.600 lira olarak açıklanan buğdayın günümüz fiyatı 2.200 liradır ve bu da büyük oranda ithalattan ileri gelmektedir, ithalata bağlıdır. Eğer ki bu aradaki fark çiftçiye verilseydi, çiftçinin cebine girmiş olsaydı şu anda Türk köylüsü daha refah içinde olacaktı ve 2021 için daha iştahlı bir buğday üreticisi olacaktı. Bu, Türkiye’nin tahıl veriminin düşmesine, Türk milletinin daha pahalı ekmek tüketmesine ve Türk insanının cebinden gıda için daha fazla para çıkmasına neden olmaktadır.

Çin’i geride bıraktı

Trademap geçici verilerine göre Türkiye, geçen yıl 9 milyon 750 bin tonluk buğday ithalatıyla, dünyanın en büyük gıda ithalatçısı Çin’i geride bıraktı. Çin 8 milyon 380 bin tonluk buğday ithal ederken, Türkiye Brezilya, Japonya, Güney Kore gibi nüfusu yüksek ülkeleri de geçmeyi başardı. 2019’da tarım ithalatında dünya ve Cumhuriyet dönemi rekoru kırıldığını söyleyen Orhan Sarıbal, “Pandemiye rağmen AKP, dünya rekorunu 2020’de egale etti” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir