DünyaGündem

Son dakika! İnsana bulaşan mutasyonlu kuş gribi ortaya çıktı

Rusya'dan gelen son dakika bilgilere göre, insana bulaşan kuş giribi virüsü ortaya çıktı. Bunun bir ilk olması nedeniyle durum acil kod üzerinden DSÖ'ye bildirildi.

Dün Finlandiya’da ilk defa Corona’dan benzersiz çok daha ölümcül bir virüs çıkmasının hemen ardından Rusya’da da bugün insanlara bulaşan bir kuş gribi virüsü ortaya çıktığı bildirildi. Son dakika olarak acil kod ile bildirilen bu tespit, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) bildirildi.  Daha önceden dünyanın birçok ülkesinde kuş gribi ortaya çıkmış ama bugüne kadar hiç bir zaman insana bulaşmamıştı.

İnsana bulaşan bu virüsün, kuş gribinin mutasyonlu hali olduğundan şüphelenen Rus bilim insanları, şimdiden aynı çiftlikte çalışan 7 kişide tespit edildiğini belirtti. Hayvanlardan insana, insandan da insana bulaşabilen bu yeni  kuş gribinin mutasyonlu bir alt türü olduğuna dikkat çeken Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova,“Vektor Araştırma Merkezi uzmanları geçtiğimiz Aralık ayında Rusya’nın güneyindeki bir kanatlı hayvan çiftliğinde çalışan 7 kişide kuş gribinin bir alt türünü tespit etti. Bu kişiler izole edildi. Bu bahsettiğim 7 kişi bugün iyi durumda. Klinik seyirleri de çok hafifti. Aynı zamanda bilim adamlarımız bu virüsün insan vücudundaki tepkilerini inceleyebildiler. Bu kişiler beklenenden daha kısa sürede hastalığı atlattılar” dedi…

“DSÖ’YE BİLGİ VERİLDİ”

Anna Popova görülen vakalardan sonra Dünya Sağlık Örgütü’ne bilgi aktarıldığını ifade ederek, “Dünyanın insanlarda görülen ilk influenza A vakası (H5N8) ile ilgili veriler Dünya Sağlık Örgütü’ne gönderildi. Bu sonuçlar birkaç gün içerisinde test sonuçlarından emin olunmasıyla birlikte hemen gönderildi” dedi.

Popova ayrıca, Vektor Araştırma Merkezi uzmanları virüsün gen dizilimini, influenza virüslerinin ve korona virüsün genomik verilerine açık erişim sağlayan küresel bir bilim girişimi olan GISAID sistemine aktardığını ifade etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir