Bilim, Teknoloji

WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenlere ne olacağı belli oldu! 15 Mayıs’tan sonra ne olacak?

Dünya’nın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp son dönemlerde kullanıcılarına zorla kabul ettirmeye çalıştığı gizlilik sözleşmesi ile gündeme geliyor. WhatsApp gizlilik sözleşmesi sebebiyle pek çok kullanıcı WhatsApp uygulamasını bırakıp, alternatiflere yönelince, WhatsApp’tan 15 Mayıs tarihine kadar geri adım kararı gelmişti.

Şimdi vatandaşlar, 15 Mayıs tarihine kadar WhatsApp gizlilik sözleşmesi durumunu kabul etmeyenlere ne olacağını merak ediyor. Bu tarihe kadar WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi anlaşmasını kabul etmeyenler bildirimlerini almaya devam edecek. Ancak uygulama üzerinden mesajları okuyamayacaklar ve gönderemeyecekler.

SON TARİH 15 MAYIS

WhatsApp gizlilik sözleşmesi uygulamasını kabul etmeyen kullanıcılar, 15 MAyıs tarihinden sonra uygulamayı kullanıp, kullanmayacağını ya da hesaplarının kapatılıp kapatılmayacağını merak ediyor. Elde edilen bilgiye göre kullanıcılar 15 Mayıs tarihinden sonra sözleşmeyi reddederse, ortalama 1 – 2 hafta boyunca bildirimleri almaya devam edebilecek ancak mesajları okuyamayacak ve gönderemeyecek.

WHATSAPP HESAPLAR SİLİNECEK Mİ?

Kullanıcılar aynı zamanda WhatsApp 15 Mayıs sonrasında hesaplarının silinip silinmeyeceğini merak ediyor. Konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmese de WhatsApp’ın 120 gün boyunca aktif olmayan ve kullanılmayan hesapları silmek gibi bir politikası olduğu ifade ediliyor. Bu karar, gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenler için geçerli olabilir.

8 ŞUBAT’TAN ERTELENMİŞTİ

WhatsApp gizlilik sözleşmesi kararını ilk olarak 15 Ocak olarak ifade etmişti.Kararını 8 Şubat tarihine erteleyen uygulama, kullanıcılarını ikna edemeyince, son tarihin 8 Şubat olduğunu duyurmuştu.

Aynı zamanda Rekabet Kurumu, WhatsApp ile veri paylaşımı zorunluluğunun da durdurulduğunu ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir