DünyaSağlık

Koronavirüse ilişkin yeni uyarı geldi! Gözünüze dikkat!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına ilişkin yeni bir uyarı geldi. Yapılan açıklamalar koronavirüsü atlatan ve sağlığına kavuşan bazı hastaların gözlerinde nodüller oluşabileceği ortaya çıkartıldı. Konuyla ilgili araştırma Fransa’daki Radiology isimli dergide yayımlandı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs aşılama süreci devam ediyor. Yapılan aşılamaların dışında Fransa’da yapılan bir araştırma herkesi tedirgin etti. Radiology dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçları kısa sürede gündeme bomba gibi düştü.

YÜZDE 7’YE DENK GELİYOR

Uzmanlar, Fransa’da yaptıkları araştırmada 4 Mart 2020 ile 1 Mayıs 2020 tarih arasındaki koronavirüs hastalarını inceledi. Uzmanlar çekilen beyin MR sonuçlarını incelerken, çok ilginç bir durum fark ettiler. 129 hastanın 9’unda gözün arka tarafında bulunan makula bölgesinde nodüllerin oluştuğu tespit edildi. Yapılan açıklamanın devamında bu durumun yüzde 7’ye denk geldiği ifade edilerek, nodüllerin koronavirüs sonucunda oluşabileceği duyuruldu.

“BAZI HASTALARIN GÖZLERİNİN ARKASINDA NODÜL TESPİT ETTİK”

Paris Üniversitesi’nde araştırmaya devam eden Dr. Augustin Lecler,yapmış olduğu açıklamasında, “Biz bazı hastaların gözlerinin arkasında nodül olduğunu tespit ettik. Bu MR kullanılarak keşfedilen ilk vakalar. Bu tür teknolojik yöntemlerle erken müdahale edilebilir” ifadesini kaydetti.

HASTALAR YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE

Gözlerinde nodül oluşan hastalara ilişkin yapılan açıklamada 6’sının obez, ikisinin hipertansiyon ve ikisinin de diyabet rahatsızlıkları olduğu ifade edildi. Aynı zamanda yetkililer 8 hastanın da yoğun bakım ünitesinde kaldığını açıkladı.

NODÜLLERE NEYİN NEDEN OLDUĞU HENÜZ BİLİNMİYOR

Kısa süre içerisinde gündeme bomba gibi düşen nodüllerin nedeninin henüz bilinmediği ifade ediliyor. Gelen bilgiye göre durumun, hastaların yüz üstü yatmasının neden olabileceği ifade edilirken, konuyla ilgili araştırmalar devam ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir