Gündem

Elektrik faturaları ile ilgili değişiklik: 3 ay boyunca yapılamayacak!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle elektrik faturaları için düzenleme yapmıştı. Resmi Gazete’de de yayımlanan değişikliğe göre, 65 yaş üstü aboneler, engelli tüketiciler, şehit aileleri ve muharip/malul gazilerin kullandığı elektriğin, borcun ödenmemesi halinde 3 ay boyunca kesilemeyecek. Konu ile ilgili olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz da önemli açıklamalarda bulundu. İşte Yılmaz tarafından yapılan o açıklamalar…

Türkiye’deki elektrik tüketicilerini ilgilendiren önemli değişiklikler yapıldı. Özellikle 65 yaş üstü aboneler, engelli tüketiciler, şehit aileleri ve muharip/malul gazileri ilgilendiren değişikle ilgili olarak Yılmaz açıklama yaptı. Buna göre, , 65 yaş üstü aboneler, engelli tüketiciler, şehit aileleri ve muharip/malul gazilerin kullandığı elektriğin, borcun ödenmemesi halinde 3 ay boyunca kesilemeyecek. Üstelik bu uygulama salgın sona erdiğinde de geçerli olacak.

İnternet üzerinden başvurulabilecek

Yılmaz tarafından yapılan açıklamalarda kesintilerin artın sadece belli günlerde yapılacağı bildirildi. Yılmaz konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Artık cuma günleri, resmi ve dini bayramlarda ve bu bayramların bir önceki gününde elektrik kesme işlemi yapılamayacak. Vatandaşlarımıza bu yönetmeliği okumalarını ve haklarının takipçisi olmalarını tavsiye ediyoruz. Biz EPDK olarak bütün mevzuatımızın sahada olan uygulamasının takipçisiyiz. Herhangi bir şirketin düzenlemeye aykırı bir uygulamasıyla karşılaşması halinde vatandaşlarımızın mutlaka EPDK’ye internet üzerinden yazılı olarak başvurabileceklerini hatırlatıyorum. Biz, o şirketle ilgili gerekeni en hızlı şekilde yaparız.”

Öte yandan fatura dönemine ait uzlaştırma bildirimlerine ya da faturalara geriye dönük itiraz süresi 6 aydan 12 aya çıkarıldı.

20 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararda elektrik enerjisi ile ilgili başvurular ile ilgili olarak ise şu ifadeler kullanıldı:

Perakende satış tarifesi veya son kaynak tedarik tarifesinden elektrik enerjisi ve/veya kapasite almak isteyen gerçek veya tüzel kişiler, ilgili görevli tedarik şirketine yazılı veya şirketin kurumsal iletişim kanalları ya da e-Devlet kapısı aracılığıyla başvuruda bulunur. Başvuru sırasında bu madde hükümlerince belirlenen bilgi ve belgeler sunulur. Sözleşmeye konu kullanım yeri için görevli tedarik şirketinde ve dağıtım şirketinde mevcut olan bilgi ve belgeler, başvuru sahibinden ayrıca istenmez. Görevli tedarik şirketince istenmesi halinde dağıtım şirketi kullanım yeri ile sayaç ve ölçü sistemlerine ilişkin bilgileri vermek zorundadır. Kullanım yerinde geçerli bir perakende satış sözleşmesi bulunan yerler için şirketin kurumsal iletişim kanalları ya da e-Devlet kapısı aracılığıyla başvuru yapılamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir