Ekonomi

Devletten 2021 yılında 50 bin kişiye istihdam müjdesi!

İş arayan vatandaşlara güzel haber devletten geldi. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri’yle 2021 yılında 50 bin kişilik ilave istihdam sağlanacağı öğrenildi. Projeye ise tüm üreticilerin valilikler aracılığı ile başvuruda bulunabileceği ortaya çıktı. İşte hükümetin tarım alanında başlattığı projenin detayları…

Devlet tarım alanında üretime katma değer sağlayacak yeni proje başlattı. Bu kapsamda besicilik ve sera alanında Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri (TDİOSB) kurulacağı ortaya çıktı. Besi ve süt sığırcılığı, koyun ve keçi yetiştiriciliği, manda yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği ile seracılık, meyvecilik, fide ve fidancılık, çiçekçilik, tohumculuk faaliyetleri barındıran projenin 16 ilde uygulanacağı ortaya çıktı. Peki proje hangi illerde uygulanacak?

Proje hangi illerde uygulanacak?

Sabah’ın haberine göre şu illerde proje yürütülecek.

Ankara-Çubuk, Amasya-Suluova, Gaziantep-Oğuzeli, Eskişehir-Beylikova, Hatay-Altınözü-Enek, Kars, Diyarbakır, Elazığ, Şanlıurfa ve Batman’da besicilik faaliyetinde bulunacak OSB’lerin kurulumları tamamlanacak.
Yalova-Çiftlikköy’de çiçekçilik, Denizli- Sarayköy, Ağrı- Diyadin ve Samsun- Bafra’da ise sera OSB’lerin kurulma çalışmalarında sona gelindi.

Öte yandan İzmir Dikili ve Zonguldak Çaycuma’da bitkisel üretim gerçekleştirilmesi için inşaat çalışmalarına başlanacak.

50 bin ilave istihdam sağlanacak

Devlet tarafından uygulamaya konulan proje ile beraber şimdiye kadar OSB’lerde yaklaşık 700 parselde üretime geçilirken buralarda 4 bin kişi istihdam edildi. 2021 yılında ise ilave 50 bin kişi daha tarımda istihdam edilmesi bekleniyor. 16 ilde kurulmaya başlanan TDİOSB’ların bünyesinde çalışmak için ise başvurular valiliklere yapılacak. Projeye tüm üreticilerin başvuruları kabul edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir