EkonomiGündem

Bakan açıkladı: 2020 yılında 4 bin 827 araç satıldı! Ucuz araba sahibi olmak için tıklayınız!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılında e-ihale ile yapılan araç satışlarına ilişkin bilgilendirmede bulundu. Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamada, “2020’de e-ihale sistemimiz aracılığıyla 4 bin 827 araç ve 4 bin 363 grup eşya satışı yapıldı.” İfadeleri kullanıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından son yayınlanan araba ilanlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı tarafından geçen yıl açık artırma yoluyla gerçekleştirilen e-ihalelerde 4 bin 827 araç ve 4 bin 363 grup eşya satışı yapıldığı duyuruldu. Bu konuda açıklamada bulunan Bakan Pekcan, “2020 yılında e-ihalelere 2 ay ara verilmesine rağmen yılın tamamında e-ihale sistemi aracılığıyla yapılan satışlardan elde edilen hasılat, 2019 yılına kıyasla yüzde 19 artış gösterdi ve 442 milyon liraya çıktı. E-ihale satış hasılatı, araç satışlarında yüzde 16, eşya satışlarında yüzde 34 artış gösterdi.” ifadelerini kullandı.

e-İhale ile yapılan satışlarda sisteme üyeliğin ücretsiz olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Türkiye’de yerleşik olan gerçek ve tüzel kişiler e-ihale sistemine, ücretsiz üye olabiliyor. Katılımcılar, ihale için verilen en yüksek iki teklifi anlık olarak görüyor, 3 iş günü teklife açık halde tutulan eşya ve araçlar bu sürede bulunduğu yerde görülüp incelenebiliyor.

Katılımcıların e-ihalelere teklif verebilmesi için sistemde ihaleye esas bedelin yüzde 10’u kadar teminatlarının olması gerekiyor. En yüksek teklifi veren katılımcı eşya bedelini 7 gün içinde ödüyor ve ödemeyi takip eden 10 gün içerisinde eşya veya aracı bulunduğu yerden teslim alabiliyor.

Katılımcının ödeme yapmaması halinde ise ikinci en yüksek teklif sahibi aynı koşullarda ihaleyi kazanmış sayılıyor.

İHALE İLE SATIŞI YAPILAN ARAÇLARIN TÜMÜNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

İhalelerde başlangıç bedeli var mıdır?

İhale başlangıç bedeli araçlar için satışa esas bedelin %75’i, eşyalar için satışa esas bedelin %50’sidir.

ÖRNEK: 100.000 TL’lik bir araç ihalesinde başlangıç bedeli 75.000 TL olarak belirlenir. Üyeler bu teklifin altında teklif veremezler. Bu ihaleye teklif verecek ilk üyenin teklifi 75.000 TL olarak kaydedilir.

100.000 TL’lik bir eşya ihalesinde başlangıç bedeli 50.000 TL olarak belirlenir. Üyeler bu teklifin altında teklif veremezler. Bu ihaleye teklif verecek ilk üyenin teklifi 50.000 TL olarak kaydedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir