GenelSağlık

Kış depresyonu nedir ve belirtileri nelerdir?

Kış depresyonu şüphesi yaşayanlar haberimizi okusun. İşte “Kış depresyonu nedir?”, “Belirtileri nelerdir?”, “Nasıl atlatılır?” sorularının cevapları

Malum kış ayları geldi çattı kapıya. Kış aylarının gelmesiyle de mevsimsel geçiş başlamış oldu. Beraberinde de kış depresyonu insanlara merhaba dedi.

KIŞ DEPRESYONU NEDİR?

Kış depresyonu, adından da anlaşılacağı üzere kış aylarında yaşanan bir depresyon türüdür.  kamupersoneli.net Bu depresyonun yaşanmasının ilk nedeni gün ışığının azalmasından kaynaklanıyor. Durum böyle olunca da vücuttaki mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonu da ciddi oranda azalış gösteriyor.

Mutluluk hormonunun azalış göstermesi ile birlikte depresyon ise için biyolojik zemin hazır hale gelmiş bulunuyor. Peki, bir insan kış depresyonu yaşadığını nasıl anlar? Daha doğrusu kış depresyonu belirtileri nelerdir?

KIŞ DEPRESYONU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yukarıda da bahsedildiği gibi kış depresyonu yaşanması güneşli havaların dünyamıza veda etmesiyle başlar.  kamupersoneli.net İnsan psikolojisi ve bedeni de bu duruma türlü belirtiler gösterir. İşte o belirtiler…

-Halsizlik

– İsteksizlik. ( Keyif alınan şeylere karşı duyulan isteksizlik hali.)

– Motivasyon eksikliği.

– Sürekli uyuma isteği.

– Hayattan tat almama.

– Rutin işleri dahi yapma da zorluk çekme.

– İştahsızlık veya iştahta aşırı artış.

– Dikkat eksikliği yaşama.

– Üzgün, mutsuz ve umutsuz hissetme.

– Kaygı bozukluğu yaşama.

– İntihar gibi eylemler düşünme.

– Sosyal yaşama uyum sağlayamama.

– Baş ağrıları çekme.

-Tahammülsüzlük.

KIŞ DEPRESYONU NASIL ATLATILIR?

Her şeyin bir çıkış yolu olduğu gibi kış depresyonu kurtulma yolları da vardır. Yeter ki bu konu da kararlı olunsun ve harekete geçilsin. İşte kış depresyonunu kolay bir şekilde atlatmanın 9 yolu.

1)Sağlıklı beslenmek: İnsan vücudu mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Kimi zaman da bu mineral ve vitaminlere olması gerektiğinden daha çok ihtiyaç duyar. Mesela kış aylarında. Bu yüzden meyve, sebze ve et gibi besinler tüketilmelidir. Gerekirse vitamin takviyesi alınmalıdır.

2)Düzenli uyumak:  Kış depresyonu atlatmak için uyku son derece önemlidir.  Kış aylarında gündüzler uzar geceler ise kısalır. Ve insan vücudu enerjisinin büyük bir kısmını uykudan karşılar. Bu yüzden uyku düzenine dikkat edilmeli mümkün olduğunca da kış aylarında erken yatıp erken kalkılmalıdır. Aksi takdirde uyku düzeni bozulmuş olacaktır.

3)Spor yapmak: Burada spor yapmaktan kasıt ufak egzersizler ya da kısa yürüyüşlerdir. Vücut hareketsiz kalırsa aynı ölçüde depresyon yaşama ihtimali de o oranda artar. Bunun önüne geçebilmek için ise gün içerisinde hareketsiz kalınmamalı ve hava ne kadar soğuk olursa olsun kısa zamanlı yürüyüşler yapılmalıdır.

4)Kahve tüketmek: Kış depresyonu korkulu rüyalarından biri de kahve tüketimidir.Kahve tüketmek oldukça faydalıdır. Depresyonun neden olduğu baş ağrıları için ağrı kesici görevi görür. Ayriyeten düşünmeyi kolaylaştırdığı için de dikkat dağınıklığı yaşanması durumunun önüne geçer. Enerjiyi arttırır.

5)Çikolata yemek: Çikolata vücudun mutluluk hormonu salgılamasını sağlar. Vücuda enerji verir ve daha dinç hissedilmesini sağlar. Bu yüzden gün içerisinde aşırıya kaçmadan çikolata tüketmekte oldukça fayda var.

6)Perdeleri kapatmamak: Perdeler kapatılırsa evin içine giren gün ışığı da engellenmiş olur. Bu da haliyle halsizlik ve uyuşukluğa sebep olur. Bu yüzden perdeler asla kapatılmamalıdır.

7)Sıcak renkli kıyafetler giymek: Kırmızı, sarı, turuncu renkler insanın dikkatini arttırır ve insana enerji verir. Bu yüzden bu renk kıyafetler giymek kış depresyonunun önüne geçmeye yardımcı olur.

8)Müzik dinlemek: Ne demiş Atatürk: “ Müzik ruhun gıdasıdır.” Bu sebeple müzik dinleyerek ruh beslenmelidir. Fakat hareketli ve enerjik müzikler dinlenmelidir. Bu sayede stres seviyesi en aza inmiş olur.

9)Meditasyon yapmak: Kış depresyonu süresince bazı uzman isimler meditasyon yapmayı önerirler. Meditasyon zihni boşaltmak ve rahatlatmak amacı güder. Günde en az 10-15 dakikalık yapılan meditasyon sayesinde kış depresyonuna karşı korununmuş olunur.

Kaynak: kamupersoneli.net

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir