Gündem

Flaş deprem uyarısı: Doğu Anadolu fayı aktif döneme geçti!

Bu sene Türkiye’de meydana gelen depremler nedeniyle vatandaşlar endişe yaşamaya devam ediyor. Bu nedenle sık sık “Bugün deprem mi oldu?” sorusu internet sayfalarından araştırılıyor. Uzman isimler ise konutların sağlamlaştırılması konusu başta olmak üzere çeşitli uyarılarda bulunuyorlar. Son olarak ise Prof. Dr. Ercan Aksoy flaş bir deprem uyarısında bulundu. Aksoy tarafından yapılan açıklamada, Doğu Anadolu fay hattının aktiflik dönemine geçtiği belirtildi.

Uzman isimlerin Türkiye için deprem uyarıları devam ediyor. Son olarak, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Aksoy, Doğu Anadolu fay hattının suskunluk döneminden aktiflik dönemine geçtiğini duyurdu.

Aksoy tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege’deki faylar var. Örneğin burada Kuzey Anadolu fay hattı ve Doğu Anadolu fay hattı Bingöl’ün Karlıova ilçesinde birleşiyor. Peki bu faylar ne zaman deprem üretiyor? Yakın zamanda veya şu aralıkta deprem meydana gelebilecek, diyebilmemiz için örneğin Doğu Anadolu fay hattı zonu üzerinde konuşalım. Karlıova’dan başlıyor, Karataş’a kadar alırsak 700 kilometre. Dolayısıyla pek çok parçadan ibaret. Parçalardan oluştuğu için her bir parçanın deprem tekrarlanma aralığını bilmemiz lazım. Bu nedir? Ne kadar zamanda deprem meydana getirecek enerjinin birikeceği anlamına geliyor. Bildiğimiz bilgiler çok kaba bilgilere dayanıyor. Çünkü bu faylar üzerinde paleosismoloji dediğimiz eski depremlerin tekrarlanma aralıkları, büyüklükleri, nerede meydana geldiği gibi konuların ayrıntılı bilgisi yok. Ama tarihsel dönemlerde yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere göre Doğu Anadolu fay hattı zerinde birkaç yüzyıl aralıklarla deprem meydana geldiğini biliyoruz”

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen depremin her iki tarafında kalan bölümlerin riskli hale geldiğini anlatan Aksoy yapılaşmanın önemine de dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir