Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Ramazan Bingöl restoran ve kafelerin açılışı için tarih verdi!

Corona virüsü salgını nedeniyle kapanan restoran ve kafelerin ne zaman tekrar tam faaliyet göstereceği sıklıkla tartışılan konular arasında bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Tüm Restoranlar ve Turizmler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl bu konuda önemli açıklamalarda bulundu. Bingöl açıklamalarında, Mart ayında restoranların açılacağını düşündüklerini ifade etti.

Türkiye’nin corona virüsüne karşı mücadelesi devam ediyor. Bu nedenle bir çok tedbir uygulanıyor. Kafeler ve restoranlarda virüsün yayılımının önüne geçmek için durdurulmuştu. Ancak vatandaşlar kısıtlamaların ne zaman kalkacağını merak ediyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sektör hakkında görüşmek için bir araya gelen Bingöl, Sabah’a açıklamalara bulundu.

Güvenilir Restoran ve Lokanta belgesine sahip olan işletmeler öncelikli olabilir

Bingöl, Mart ayında restoranların açılacağını düşündüklerini belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Başkanımıza bizim derneğin yapmış olduğunu çalışmaları anlatarak sektör ile ilgili bilgi verdim. Desteklerle ilgili konuştuk. En kısa zamanda detayları belirleyerek restoranları açmak istiyoruz. Ayrıca görüşmelerimiz devam ediyor. Vali Bey, Bakanlıklarla görüşüp, bir ortak paydada buluşup en kısa sürede restoranların açılmasını bekliyoruz”

Güvenilir Restoran ve Lokanta belgesine sahip olan işletmelerin faaliyet durumunda öncelikli olabileceğini belirten Bingöl, “Sayın Başkanımız ile görüştükten sonra, Sağlık Bakanlığı, Valilik ve ilgili Bakanlıklarla da ‘restoran ve lokantalar en doğru nasıl açılır’ konusunu görüşeceğiz. Beklentimiz restoran ve lokantaların mart ayında açılacağı yönünde” açıklamasında bulundu.

Öte yandan kısıtlamaların kaldırılması için vaka sayılarının azalmasını beklenirken bugün vaka sayılarda artış görüldü.  22 Şubat corona virüsü tablosuna göre, bugün 118 bin 816 kişiye test yapıldı. Yapılan testler sonucunda 8 bin 104 vaka tespit edildi. Hasta sayısı 623 olarak açıklanırken, corona virüsü yüzünden vefat edenlerin sayısı 623 olarak bildirildi. 78 kişinin ise Covid-19 nedeniyle öldüğü ortaya çıktı. Tabloya virüsten kurtularak iyileşenlerin sayısı 5 bin 690 olarak kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir