Gündem

Trafiğe çıkan herkesi ilgilendiren karar: Ceza iptal edildi!

Türkiye’de trafiğe çıkan herkesi ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Adana Ceyhan’da hastaneye yetişmeye çalışırken hız limitini geçtiği için ceza kesilen bir vatandaşın cezası iptal edildi. Söz konusu iptal niteliği araba kullanan herkes için emsal niteliğinde olarak değerlendirildi.

Türkiye’de trafiğe çıkan ve hız sınırını geçen sürücülere ceza kesiliyor. Adana Ceyhan ilçesinde bir köpeğin saldırısına uğrayan ve düştüğü için bileğini inciten Mehmet Rıdvan Tanrıöver’e, hastaneye yetişmeye çalışırken aştığı hız sınırı için trafik cezası kesildi.
Hukuk Fakültesi öğrencisi Tanrıover ise 161 kilometre hızla gittiği gerekçesiyle 652 lira olarak kesilen trafik cezasına itiraz etti. Yapılan itiraz üzerine, Adana 2’nci Sulh Ceza Hakimliği ise Tanrıover’in cezasının iptaline karar verdi.

Tanrıover söz konusu karar hakkında yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

‘’Hastaneye giderken trafik ekipleri tarafından durduruldum. 161 km hızla radara girmişim. Polislere hastaneye gittiğimi ve elimin ve ayaklarımın yaralarını gösterdim. 652 lira ceza yemekten kurtulamadım. Ceza kağıdımı aldıktan sonra sağlık durumum söz konusu olduğundan hastaneye giderek röntgen çekildi. Kolumu alçıya alıp yaralarımı temizlediler. Daha sonra ben bu haksızlığa karşı, hukuksuzluğa karşı mücadele ettim. Adaletin yerini bulması için cezaya itiraz dilekçesi yazdık. Adana 2’nci Sulh Ceza Hakimliği dilekçemizi kabul ederek, yaptırımın kaldırılmasına karar vererek Türkiye’de emsal nitelikte bir karar vermiş oldu. Çok güzel bir karar oldu. Bu karar emsal teşkil edecektir’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir