Gündem

Kamuda yeni dönem başlıyor! Artık değişiyor!

Kamuda yeni dönem alınan karar ile resmen başlıyor. Buna göre tayinler sadece merkezi sınav sonuçlarına göre yapılırken, mülakat kaldırılacak.

Herkesi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Memur olmak isteyenler ilgili açıklanan yeni karara göre artık ilk defa kamu görevine ilk defa yapılacak olan tayinlerde görevin niteliğinin gerektirmiş olduğu niteliklerin dışında mülakatlar kaldırılacak. Tayinlerin sadece merkezi sınav sonuçlarına göre yapılabileceği belirtildi.

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı İnsanlar Hakları Eylem Planı ile artık kamuda önemli değişikliklerin yapılacağı belirtildi. Gelen bilgiye göre kamu görevine ilk defa yapılacak olan tayinlerde mülakat durumu kaldırılacak. Atamalar, adayların merkezi imtihan sonuçlarına göre gerçekleştirilecek. Bu şekilde kamuya alımlarda mülakatın getirdiği zaman kaybı ve aksaklıkların önüne geçilmiş olacak.

FARKLI KARARLARIN ÇIKMASI ÖNLENECEK

Mahkemelerde konu ile ilgili zaman zaman farklı kararlar çıkabiliyordu. Çıkan bu kararların tartışma konusu olması, adalete olan güveni sarstığı ifade edilerek, yeni getirilen düzenleme ile bu durumun önüne geçilebilecek.

Toplantılarda mahkemelerden aynı konular hakkında farklı farklı kararların çıkmaması için değerlendirmeler sonucunda hareket edilebilecek.

DİN GÖREVLİLERİNE EĞİTİM VERİLECEK

Gelen bilgiye göre aynı zamanda toplumun insan haklarına olan hassasiyetini artırmak için din görevlilerine de temel insan hakları eğitimi verilecek.

Adalete olan erişim hizmetlerinin kolaylaştırılması için İstanbul Havalimanı’nda 7/24 adliye uygulaması, yoğun olan diğer havalimanlarında da uygulanacak. Bu uygulamanın Ankara ve Antalya gibi yolcu ve hava trafiğinin yoğun olduğu havalimanlarında da yapılacağı belirtildi

 

Bir Yorum

  1. Çok yerinde bir kanun olmuş kamuya alimlarin merkezi yerleştirme ile olması çok önemli bir gelişme adaletsizligin önüne geçilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir