Ekonomi

Esnaf batma noktasına geldi! Krediyi ödeyemeyeni kara listeye almak yerine destek kredisi verilmelidir

Türkiye’de özellikle salgın döneminde batan, iflas eden işyeri sayısı giderek artmaya devam ediyor. Muhalefet, Türkiye’de son bir yıl içinde 100 binden fazla esnafın ekonomik sebeplerden dolayı iflas ederek iş yerini kapattığını duyurdu… Esnafların sorunlarını meclis gündemine getiren Kütahya Milletvekili Süleyman Girgin, esnafların bitme noktasına geldiğini, ekonomik krizden dolayı kredilerini ödeyemeyen esnafı kara listeye alınacağına, esnafları ayakta tutmak için faizsiz destek kredisi verilmesi gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Girigin ”Esnaflarımız kapalı iş yerlerinden dolayı, faal olanlar da gelir kaybıyla büyük mağduriyet yaşamaktadır. Sosyal güvenlik prim ödemeleri ile vergi, elektrik, doğal gaz fatura bedelleri bir yıl süreyle faizsiz ertelenmelidir. Kısıtlama nedeniyle kapanan kahvehane, internet cafe, kıraathane, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, halı saha işletmeleri, düğün salonu ile paket servisle sınırlanan restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya işletmeleri batma noktasına gelmiştir. Sigorta prim borcu nedeniyle esnaf ve sanatkârın sağlık hizmetlerinden yararlanabilme süresi normalleşinceye kadar sürmelidir. Ödenemeyen krediler normalleşme sağlanıncaya kadar ertelenip faizler silinmelidir. Krediyi ödeyemeyeni kara listeye almak yerine destek kredisi alması sağlanmalıdır. Esnafa geçici destek değil ayakta kalmasını sağlayacak destek verilmelidir” dedi.

Eskişehir Lokantacılar Oda Başkanı Bahar Bilen, pandemi döneminde en çok işleri bozulan esnafların başında lokantacıların geldiğini belirterek, yaşanan sıkıntılara dikkat çekti. Bilen,”Esnafımız travmalar yaşıyor. Boşanmalar başladı. İntihar teşebbüsleri var. Neredeyse psikolog gibi olduk. Çok çaresiziz. Bıçak kemiğe dayandı” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir