Ekonomi

İGA’ya 1 milyar 45 milyon euroluk kira desteği!

Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa ortaklığındaki İGA’ya 1 milyar 45 milyon euroluk kira desteği! Konuyu meclise taşıyan Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, çok çarpıcı bilgiler verdi;

1 milyar 45 milyon euroluk kira desteği

Devlet Hava Meydanları İşletmesinden bahsetmek istiyorum size. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında 2020 yılı içerisinde düzenlenen ve vadesi 31 Ocak 2021’e ötelenen kira bedeli faturalarına ait tutarların iptal edileceği belirtildi; 2021-2022 dönemine ait kira bedellerinin de iki yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanmasına karar verildi. Böylece iktidar Kalyon, Cengiz, Limak ve Mapa ortaklığındaki İGA tarafından işletilen İstanbul Havalimanının 1 milyar 45 milyon euroluk 2020 yılı kirasını da iptal etti; bakın, 1 milyar 45 milyon Euro. Esnafın vergisi faiziyle öteleniyor, çiftçiye haciz geliyor, çiftçi traktörünü kaçırıyor, insanlar geçim derdindeyken intihar ediyor devletin kasası hâlâ bu beşli çeteye çalışmaya devam ediyor. EYT’liye ayrılacak diyoruz ona “Bütçe yok.” diyorsunuz.

9,5 milyar liralık vergi affı

“Öğrencilerin KYK borçlarını silin.” diyoruz. Bu para sizin Kalyon İnşaat’a verdiğiniz 9,5 milyar liralık vergi istisnasının yarısı; onu gözünüz görmüyor, gözünüz Kalyon İnşaat’ı ve diğer ortaklarını görüyor. Yandaş müteahhitleri kollamaktan hiç kimseye sıra gelmiyor. Sizler kafayı beşli çeteyle bozmuşsunuz, milleti gördüğünüz yok, vatandaşın hâlini de görmüyorsunuz; sırça köşklerden görülmüyor sanıyorum. Gerçekten yazık ama, artık biraz da perişan hâldeki bu milleti düşünün. Bizi de bir kere olsa bari şaşırtın ama nafile, bildiğiniz yolda yürümeye devam ediyorsunuz. Yavaş yavaş da gidiyorsunuz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: ”Esnafa gelince aslan, yandaşa gelince kedi. 1 milyon 300 bin esnafa 7 milyar verdiler. İstanbul Havalimanı’nın 2020-2021 kira bedelini de erteliyorlar. Bunlar dört kişi. Yandaşların sadece kira ertelemesi 18 milyar lira” dedi.

Tükkan, Kızılaya yapılan atamalara da değindi.

Kızılay’a yapılan atamalar

Evet, Kızılayda liyakatsiz atamalar devam ediyor. Kızılay orada bulunan yöneticilerin aile şirketine döndü, o yüzden ben yazıyorum sosyal medyada da “Sakın ha kandan başka hiçbir şey vermeyin. Kanınızı bağışlayın ama sakın oraya herhangi bir bağışta bulunmayın.” Zira anlatacağım şimdi neler oluyor, daha önce de anlattım.

AK PARTİ’nin eski belediye meclis üyesi olan Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı’nın kardeşi Hurşit Ellialtı Kızılay Gayrimenkul Bakım Şirketi’ne Genel Müdür olarak atanmış, bunu basından öğrendik. Bu, Kızılay’da dönen dolapların ilki değil, sonuncusu da olmayacak onu biliyoruz. Kızılay geçmişten bugüne Türk insanının başı dara düştüğünde, herhangi bir felaketle karşılaştığında gözünü diktiği ilk yer. Eski ismiyle Hilâl-i Ahmer. Savaş zamanında bile Hilâl-i Ahmer Cemiyetinin, o Cemiyette çalışan hemşirelerin savaşta yaralanan askerlerin başında çekilmiş fotoğrafları hâlâ gözümüzün önünden gitmiyor, hâlâ o fotoğraflar arşivlerde. Daha önce de söyledim, bugüne kadar, sizin döneminize kadar Kızılay’ın bu fonksiyonu hep devam etti ama her kurumu olduğu gibi Kızılay’ı da bu dönemde tarumar ettiniz, parti kurumu hâline getirdiniz; getirmeye de devam ediyorsunuz.

Esnafa verilen sözler tutulmadı

Son olarak, Van ilimizden söz etmek istiyorum. Van’ın Özalp ilçesinde yer alan halk pazarında 3 Kasım 2020 tarihinde çıkan yangında 95 dükkân yanmış, halk pazarı âdeta kül olmuştur. Yangının ardından esnafa verilen sözler tutulmamış; 95 iş yeri, sahiplerinin yanı sıra çalışan işçilerle birlikte yüzlerce aile daha mağduriyet yaşamaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde buradaki esnafımız için SMS’le yardım kampanyası başlatılsa da Özalp Halk Pazarı esnafının talebi hasar tespit çalışması yapılması, yangının afet kapsamında değerlendirilmesi ve zararların karşılanarak iş yerlerinin tekrar yapılmasıdır.

On bir yıl önce Van’a çevre yolu yapılacağının müjdesi verilmişti ancak projenin açıklandığı gün, Van’da kardeşlerimizin yaşadığı bu mutluluk yerini üzüntü ve mağduriyete bıraktı çünkü yol hâlâ tamamlanamadı. Van’da nüfus ve trafik arttıkça çevre yolunun hâlâ tamamlanamaması ciddi mağduriyetlere neden olmaya başladı.

Bu yolla ilgili olarak önemli bir konuya da vurgu yapmak istiyorum: Çevre yolunun geçtiği araziler birçok insanın geçim kaynağı. Bu arazilerde vatandaşlar tarım yaparak evlerine ekmek götürüyorlar. Arazi sahibi için tek geçim kaynağı olan böylesine önemli bir yerin bedel ödenmeksizin yüzde 40’ın üzerinde kesintiler yapılarak elden alınması kabul edilebilir bir durum değildir. Kamulaştırma yapılmadan kesinti yapılması ve kalan arazinin de başka yerlerde dağıtımının yapılması telafisi imkânsız zararlara sebep olacaktır. Uzunca yıllardır devam eden komşuluk ve akrabalık ilişkileri sürerken bir başka arazinin bir başka kişinin arazisiyle komşu edilmesi husumetlerin doğmasına sebep olacaktır. Vanlı vatandaşlarımızın sıkıntılarının çözümü noktasında Hükûmeti duyarlı olmaya davet ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir