Gündem

İstanbul, İzmir, Ankara Mart ayında normalleşecek mi?

Corona virüsü salgını nedeniyle uygulamaya konulan kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağı tartışma konusu olmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın normalleşme ile ilgili son açıklamaları vatandaşların heyecanlanmasına neden oldu. Peki, İstanbul, İzmir, Ankara 1 Mart tarihinde normalleşecek mi? İşte 3 büyükşehir için yapılan son açıklamalar…

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması başta olmak üzere yasakların ne zaman kalkacağı merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Kabine Toplantısı sonrası ardından normalleşmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, “İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre dört gruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz.” İfadeleri kullanılmıştı. Bu nedenle İstanbul, İzmir, Ankara’da 1 Mart tarihinde normalleşme başlayıp başlamayacağı merak ediliyor.

İstanbul

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu 1 Mart tarihinden itibaren ilin kısıtlamanın azaltılmasına hazır olduğunu duyurdu.

Memişoğlu sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Süreç olarak şu anda iyi bir pozisyondayız. Hasta sayılarımız minimalize edilmiş durumda, hastanelerde yoğun bakımlarımız ve hasta yoğunluğumuz azalmış durumda. İnşallah böyle devam eder. İstanbul şu anda esasında Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 1 Mart’tan itibaren olacak kısıtlamaların azalmasına hazır. Bu konuda da özellikle öğrencilerimizin, çocuklarımızın okullarına, arkadaşlarına kavuşmasını, esnafımızın işyerini açmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü hazırlığımızı da yapmış durumdayız. İstanbul’da vaka sayıları esasında minimimize edilmiş durumda ama bu minimizasyonun devamı için uyum şart.”

Ankara

Ankara Valisi Vasip Şahin 19 Şubat tarihli sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Salgınla mücadelede ulaştığımız seviye için siz değerli hemşehrilerimizin gösterdiği dikkat ve fedakarlığa müteşekkiriz. Ankara olarak düşük riskli iller grubuna girebilmekte hızla normalleşme aşamasına geçmek için sizlerden biraz daha dikkat, biraz daha gayret istirham ediyoruz.

İzmir

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’deki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Vali Köşger, “İzmir olarak vaka sayılarının azlığı noktasında büyükşehirler arasında ilk beş arasındayız. İstanbul, Ankara, Bursa gibi illerden daha iyiyiz. Dedi. Ayrıca Yeni Asır’dan Fatih Şendil’in haberine göre Köşger, “İzmir olarak vaka sayılarının azlığı noktasında büyükşehirler arasında ilk beş arasındayız. İstanbul, Ankara, Bursa gibi illerden daha iyiyiz. Temennimiz bu seviyemizi daha iyi bir noktaya taşımak. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi iyileştirmeler illerin vaka sayılarıyla orantılı olarak yapılacak. İzmir’de restoran ve lokantalarımızın, kahvehanelerimizin açılmasını istiyorsak sayılarımızı çok daha aşağı çekmek durumundayız. Şu andaki verilerin, planlanan rakamları karşıladığını düşünüyoruz. Bunun için kentteki bütün vatandaşlar ve esnafla belirlenen kurallara en iyi şekilde uymaya devam etmeliyiz. Normal hayatımıza dönmek için daha çok emek vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir