Gündem

En çok vakanın görüldüğü ile yeni yasak!

Koronavirüs salgını kapsamında özellikle bazı illerimizdeki vaka artışı durdurulamıyor. Bunun üzerine Rize için yeni kararlar peş peşe alındı. Açıklama Rize Valiliği tarafından geldi. Vaka artışında 5’inci sırada olan Rize için koronavirüs kararları haberimizde

Bakan Koca geçtiğimiz günlerde 15 – 21 Şubat tarihleri arasındaki koronavirüs verilerini il il paylaşmıştı. Yapılan paylaşımda en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il arasında Rize bulunuyor. Bunun üzerine Rize Valiliği il genelinde yeni yasak kararlarının alındığını duyurdu.

Rize Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu kent genelinde artış gösteren vakalara ilişkin yeni tedbirler aldı. Aynı zamanda denetimlerin daha da sıklaştığı Rize’de alınan kararları Valilik yazılı olarak duyurdu.

EN FAZLA 30 KİŞİ OLACAK

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlar şu şekilde ifade edildi:

“HES kodu uygulamasına hassasiyetle devam edilecek. Cenaze namazları en fazla 30 kişiyle sınırlandırılacak, toplu taziyeler yapılmayacak. Market, toplu taşıma ve berber gibi yerlerde denetimler sıklaştırılacak. Camilere gelen vatandaşlar seccadelerini de beraberinde getirecek”

“İKİ YA DA DAHA FAZLA KİŞİNİN BİR ARAYA GELMESİ YASAKLANDI”

“İş yerlerinin ya da binaların önünde iki veya daha fazla kişinin bir arada oturarak ya da ayakta sohbet etmesi, çay ve sigara içilmesi, sahil bantlarında, parklarda sosyal mesafeye uyulmadan oturma, sohbet etme gibi davranışlar yapılmayacak. Sokağa çıkma yasağı günlerinde sadece zorunlu ihtiyaçlar için yürüme mesafesinde market, fırın gibi yerlere gidilebilecek. Hafta sonu köy evlerine gitme ve köyde sosyal mesafeye uymayan ziyaretler, misafirlikler gibi alışkanlıklardan kaçınılması ve denetimlerin artırılması, muhtarların, apartman-site yöneticilerinin yönetiminde bulunduğu alanda pandemi kurallarına aykırı davranışlara müsaade etmemesi ve anında ilgili birimlere gerekli bildirimleri yapması”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir