Genel

Meteoroloji’den çöl tozu uyarısı! Türkiye’ye doğru geliyor!

Gelen bir son dakika bilgisine göre Meteoroloji uzmanından çöl tozu uyarısı geldi. Uzman isim, yapmış olduğu açıklamasında ülkemize yoğunluğunu azaltarak gelen bir çöl tozu fırtınasının yaklaştığını belirtti. Çöl tozu fırtınasının hafta sonu etkili olmasının beklendiği belirtildi.

Vatandaşlar tedirgin eden açıklama, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros tarafından yapıldı. Prof. Dr. Toros, yaptığı açıklamasında “Yoğunluğu hafif de olsa hafta sonu ülkemiz genelinde etkisini gösterecek” ifadesini kullandı.

“ŞU AN AVRUPA ETKİSİ ALTINDA”

Dr. Toros, yarından itibaren Avrupa’da etkili olacak ve hafta sonu ülkemize gelecek çöl tozları hakkında bilgi vererek, vatandaşları uyardı. Yaşanan bu durumun doğal bir doğa olayı olduğunu belirten uzman isim, “Şu anda Kuzey Afrika üzerinde oluşan alçak basınç sistemiyle havalanan çöl tozları, kumlar Avrupa üzerindeki yüksek basınç alanıyla Avrupa’ya taşınıyor. Avrupa şu anda çöl tozunun etkisi altında” değerlendirmesini yaptı.

HAFTA SONU ÜLKEMİZDE OLACAK

Toros, açıklamasının devamında hafta sonuna kadar çöl tozlarının etkisini azaltarak gelmesinin beklendiğini belirterek, şunları söyledi:

“Avrupa’da hafta boyunca etkili olacak çöl tozlarının perşembe gününde ülkemize kadar yoğunluğunu azaltarak gelmesi bekleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmelerine göre, çöl tozları yoğunluğu hafif de olsa hafta sonu ülkemiz genelinde etkisini gösterecek. Avrupa’da etkili olan çöl tozları özellikle kuzeyli hakim rüzgarların etkisiyle Türkiye’nin güney kesimlerine doğru inerek etkili olacak. Hafta başından itibaren de kuzeyden başlayarak etkisini kaybetmesi tahmin ediliyor. Çöl tozunun taşınımı, sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Havadaki toz yoğunluğunun artması solunum sıkıntısı olanları etkileyebilir. Yoğun toza maruz kalmak da bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle sağlık sorunları olan vatandaşların dikkat etmesinde fayda bulunuyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir