Ekonomi

Esnaflara verilen ciro kaybı desteği esnafın stopajını bile karşılamıyor!

Adana Milletvekili Orhan Sümer, devlet tarafından esnaflara verilen ciro kaybı desteği hakkında flaş bir açıklama yaptı. Verilen maddi desteğin, esnafların stopajını bile karşılayamadığına dikkat çeken Sümer, şu bilgilere yer verdi;

Esnafın stopajını bile karşılanmıyor

İktidar esnaflarımıza müjde olarak ciro kaybı desteği açıklaması yaptı ancak uygulanacak olan ciro kaybı desteğinden faydalanmak için yüzde 50 ve üzeri ciro kaybının olması gerekiyor. Verilecek destek ise en fazla kaybedilen cironun yüzde 3’ü kadar olacak yani 150 bin liralık ciro kaybı olan bir işletmeye bir defaya mahsus 4.500 lira verilecek. Bu tutar, esnafın stopajını bile karşılamıyor. Esnafın kredi ödemelerinin ertelenmesi, SGK ödemelerinde ve banka sicilinde düzenleme yapılması, bire bir oranda kira desteği sağlanması gerekmektedir.

Açıklanan paketler dertlere derman olmuyor. Ne yazık ki dükkân ve işletme sahiplerinin, esnafın, çiftçinin suni söylemler ve şişirme haberlere karnı tok. Gerçekten çözüm üretmek, yara sarmak, sektörü ayağa kaldıracak adımlar atılmadığı takdirde, sorumluluk tamamen on dokuz yıllık AKP iktidarınındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir