GündemSağlık

Pamuklu kıyafetler giyen herkesi ilgilendiren araştırma: 24 saat boyunca kalıcı!

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü için bilim insanları araştırmalar yapıyorlar. Neredeyse her gün hakkında yeni bir bilgi açığa çıkan virüs için önemli bilgilendirmelerde bulunuldu. İngiltere’de yapılan bir araştırmada corona virüsünün yüzde 100 pamuklu kumaşlarda 24 saat canlı kalabildiği tespit edildi. Söz konusu araştırma hakkında Dr. Laird önemli açıklamalarda bulundu.

Corona virüsü ile ilgili olarak yeni bir gelişme daha yaşandı. Sputnik’te yer alan haber göre; İngiltere’nin Leicester şehrinde bulunan De Montfort Üniversitesi’nde (DMU) yapılan araştırmaya göre, corona virüsü yüzde 100 pamuklu kumaşlarda 24 saat canlı kalabiliyor. Covid-19 polyester-pamuk karışımı hibrit kumaşlarda ise 6 saat, polyester kumaşlı ürünlerde 72 saat canlı kalabiliyor.

Sağlık çalışanlarının kıyafetleri endüstriyel yıkama yöntemleri ile temizlenmesi gerekiyor

Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Grubu’nda görev alan Dr. Laird araştırma ile ilgili değerlendirmelerinde şu ifadeleri kullandı:

“Pandemi başlarında Kovid-19’un hangi tekstil ürününde ne kadar süre hayatta kalabildiğine dair çok az bilgimiz bulunuyordu. Elde ettiğimiz bulgular, kullanılan tekstil ürünlerinin virüsün bulaşmasında oluşturabileceği muhtemel tehlikeyi gösteriyor. Sağlık personellerinin mesailerinde giydiği kıyafetleri evlerine götürmesi virüse farklı yüzeylerle temas etme şansını tanıyor”

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Katie Laird ise sağlık çalışanlarının kıyafetlerinin endüstriyel yıkama yöntemleriyle temizlenmesi gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir