Gündem

Kafe ve restoranlarla ilgili flaş adım! Başlıyor..

Vatandaşlar 1 Mart yerinde karar uygulamasıyla birlikte kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? sorularını sormaya başladı. Normalleşme mesaisi resmen başlarken, Sağlık Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı kararlarını açıklayacak. Detaylar haberimizde

Herkes, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 1 Mart kademeli normalleşme adımlarına kilitlenmiş durumda. Yaklaşık 7 aydır kapılarını müşterilerine kapatan restoran ve kafelerde de normalleşme için adımlar atılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl ile görüştü.

“GÜVENİLİR İŞLETME BELGESİ”

Konuyla ilgili il bazında değerlendirme yapılması beklenirken, sağlık açısından risk bulunmayan illerde restoran ve kafelerin açılması bekleniyor. Restoran ve kafelere de “Güvenilir İşletme Belgesi” verilecek. Konuyla ilgili başvuruların önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.

BÖLGE BÖLGE AÇILABİLİR

TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, yaptığı açıklamasında “Restoranların açılışında personelin aşılanmasını istiyoruz. Müşteriler HES kodu ile giriş yapsın. Saat sınırı olmasın, belirli bir kapasite sınırı olabilir. Sıkı denetim yapılsın. Zaten restoranlar ‘Güvenilir İşletme Belgesi’ ile çok ciddi standartları uygulamaya alacaklar. Restoranlar bölge bölge açılabilir. Buna İl Hıfzıssıhha kurulları arar verecek. Biz de onlara görüşlerimizi açıklayacağız” açıklamasını yaptı.

“TEK BİR BELGE OLMALI”

TURİZM, Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer kademeli açılış beklediklerini ifade ederek, şunları söyledi

“Güvenli Turizm Belgesi için Bilim Kurulu, Turizm, Sağlık, Tarım Bakanlıkları çalıştı. Bu belge uluslararası onay aldı. QR kod oluşturuldu ve herkes bu kodla gönül rahatlığıyla giriş yapabiliyor. Bu belgenin maliyeti metrekare başına 1.5 TL. 500 metrekare bir yer için aylık 750 TL ödeme yapılıyor. Esnaf da bu maliyeti karşılar. Tek bir belge olmalı, kafa karışıklığına yol açılmamalı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir