Sağlık

Araştırma sonuçları şoke etti! Koronavirüs bu kıyafetlerin üzerinde daha çok kalıyor!

Koronavirüs salgını tüm hayatımızı olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor. Konuyla ilgili İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucuna göre koronavirüsün farklı kumaş türlerinde ne kadar canlı kalabileceği açıklandı. Kumaş türlerine göre farklı zaman aralıklarında canlı kalan virüsün yeni keşfedilen bu özelliği herkesi şoke etti.

Koronavirüs ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarına göre polyester kumaşlı ürünlerde 72 saat, yüzde 100 pamuklu kumaşlarda 24 saat, polyester – pamuk karışık hibrit kumaşlarda ise ortalama 6 saat boyunca canlı kalabileceği açıklandı.

KORONAVİRÜS KIYAFETLER ÜZERİNDE NE KADAR CANLI KALABİLİYOR?

Tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken, salgına ilişkin aşı çalışmaları da hız kazanmaya başladı. Konuyla ilgili İngiltere’nin Leicesater şehrindeki De Montfort Üniversitesi’nde önemli bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre koronavirüsün kıyafetlerde ne kadar süre canlı kalabileceği ortaya konuldu.

67 DERECEDE TEMİZLENİYOR

Araştırmacılar, sağlık çalışanlarının görev sonrasında kıyafetlerini eve götürmeleri virüsün yayılmasına neden olabileceğinin altını çizdi. Aynı zamanda yapılan uyarılarda kıyafetlerin deterjanla ortalama 67 derecelik sıcaklıkta temizlendiğini ortaya koydu.

“VİRÜSÜN BULAŞMASINDA NASIL BİR TEHLİKE OLABİLECEĞİNİ GÖSTERİYOR”

DMU’da Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Grubu’nda görev alan Dr. Laird, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, şu ifadeleri kaydetti:

“Pandemi ilk başladığında, corona virüsünün hangi tekstil ürününde ne kadar canlı kalabildiğine dair çok az bir bilgi vardı. Ulaştığımız bulgular, en çok kullanılan tekstil ürünlerinin virüsün bulaşmasında nasıl bir tehlike yaratabileceğini gösteriyor. Sağlık çalışanları, görev kıyafetlerini evlerine götürürse, virüse farklı yüzeylerle temas etme şansı tanıyor”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir